Päevatoimetaja:
Uwe Gnadenteich
(+372) 507 3066

Ka rohelised soovivad e-häälte ülelugemist (5)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Riigikogu valimised. Häälte lugemine Tallinna Linnavalitsuse teenindussaalis asuvas valimisjaoskonnas.
Riigikogu valimised. Häälte lugemine Tallinna Linnavalitsuse teenindussaalis asuvas valimisjaoskonnas. Foto: Mihkel Maripuu

Rohelised toetavad Elurikkuse Erakonna nõudmist e-häälte ülelugemiseks, kuna valimistulemuse kindlakstegemine peab olema avalik ning usalduse tagamiseks valimistulemuse vastu on kõigil õigus nõuda häälte lugemise kordamist.

«Taunime valimiskomisjoni soovimatust täita oma seaduslikku ülesannet valimiskaebuste sisulise arutajana ning kutsume üles riigikohut ning avalikkust pöörama tähelepanu valimiskomisjoni tegevusele ning panustama e-hääletuse vastavusse viimisesse maailmas tunnustatud standarditega,» seisab roheliste avalduses. 

«Loodan avalikule ning kaasavale debatile e-hääletuse ja digidemokraatia üle. Kui inimeste usaldust e-hääletamise osas petta, võib sellest hargneda kaos, millist pole Eesti Vabariik pärast taasiseseisvumist veel näinud,» ütleb Erakonna Eestimaa Rohelised peasekretär Joonas Laks. 

«44 protsenti valijatest andsid oma hääle kasutades selleks tarkvara, mille osas neil endil puudub täielik arusaam. Need hääled loeti kokku ja kontrolliti sisuliselt nelja isiku poolt, häälte ülelugemist käis vaatlemas vaid üksainus välisvaatleja. Sedelhäälte kokkulugemine saab sadu kordi rohkem tähelepanu, valimisvaatlejad näevad oma tegevuses nende kontrollimisel mõtet ja inimesed oskavad neid usaldada,» märkis ta.

«Selleks, et me ei peaks pidevalt kuulma üleskutseid e-häälte ülelugemiseks, hääletuse korraldamiseks kasutatud riistvara hävitamisest säästmiseks ja muud sellist, on vaja viia e-hääletus vastavusse nende kontrollitavuse standarditega, mida on meilt korduvalt nõudnud välisvaatlejad,» ütles roheliste ridades kandideerinud Piraadipartei liige Märt Põder. 

«Soovimatus viia e-hääletus vastavusse üldtunnustatud nõudmistega kõigi e-hääletuse aastate jooksul hakkab jätma juba pahatahtlikkuse muljet. Seetõttu pöördusin e-hääletuse põhimõtete kontrolliks õiguskantsleri poole ning taasavasin rahvaalgatuse, et sundida demokraatiat ohustava olukorra eest vastutust võtma riigikogu,» märkis ta.

Tagasi üles