Eestlased on ikka armastanud eesmärke seada ja nende täitumist tähistada. Vabaks saamine ja taasiseseisvumine olid üldrahvalikud ettevõtmised. Hiljem Euroopa Liidu ja NATO-ga liitumine ja viimasest ajast Eesti Vabariik 100 tähistamine. Need on ettevõtmised, milles peaaegu keegi ei kahelnud ja mis läksid korda ühise pingutuse toel.
Me elame huvitaval ajal, sest suuri, kogu rahvast ühendavaid teemasid just nagu polekski. Ja kas üldse peakski olema? Inimesi on hakanud huvitama erinevad asjad. Kui riigi eksistents on kindlustatud, ja ma julgen väita, et suures plaanis on, siis hakkamegi tegelema nende asjadega, mis meile kõige rohkem korda lähevad. Asjadega, mis meid otseselt puudutavad, toimuvad meie lähedal, meie kodukohas. Ja see on ju hea!
Eesti Vabariik 100 üldrahvalike pidustuse järel võiksime pöörata vabariigi 101. sünnipäeval pilgud oma kodukandi poole. See, mis toimub Viljandis, mõjutab ju meie igapäevaelu kõige rohkem.
Minu arvates on Viljandil hästi läinud. Inimesed, kes mäletavad meie linna üheksakümnendate alguses, on ilmselt nõus, et tänane Viljandi on ilusam, puhtam, nüüdisaegsem ja ohutum, kui kolmkümmend aastat tagasi. Kunagiste kooperatiivide asemele on tõusnud maailmatasemel ettevõtted, mis pakuvad tööd tuhandetele linna ja maakonna inimestele.
Tõsi, meie elanikkond on vähenenud, kuid selle probleemi põhjused pole suures osas meie endi kätes. Need on olnud tervet Eestit puudutavad tendentsid, mis on viinud inimesi Tallinna ja ka välismaale. Need on olnud vabade inimeste vabad valikud. Täna võime näha, et need suundumused on tasapisi muutumas ja järjest enam pöördutakse kodukanti tagasi.