Riigikogu 13. koosseis lõpetas sisulise töö, kõik oluline on ka valitsuses pausile pandud. Uue koosseisu valimise e- ja eelhääletus algas olukorras, kus reitingud näitavad ülimalt tasavägist võitlust valimisvõidu nimel. Aga vahefiniš enne uue valitsuse moodustamist ehk valimispäev juba paistab.
VALIMISTE VÕITJA ENDISELT LAHTINE
Homses Postimehes ilmuvad eelviimased valimiste eelsed erakondade toetusreitingud. Kantar Emori veebruarikuu lõpu uuringu tulemused näitavad, et vahepeal üsna kindlalt Keskerakonnale kaela riputama kiputud kuldmedalit tuleb veel igaks juhuks käes hoida – võitlus valimisvõidule Reformierakonnaga on väga tasavägine. Suuremad liikumised ja muutused on toimunud reitingutabeli keskosas ning nii mõnelgi erakonnal on ka põhjust valimiskünnise 5% peale mõeldes küüsi närida. «Valimisradari» tellijatele saabub homme hommikul ka eraldi uudiskiri reitingunumbrite ja kiirkommentaaridega. Seniks aga....
VALITSUSE VAIKUS KOHTLA-JÄRVEL
Kõige vähem on valitsuserakondadel praegu vaja mingit jama. Paraku eeldab valitsuse töö otsuste tegemist, mis kunagi kõigile võrdselt ei meeldi. Seega on kõige targem mitte otsustada. Viimastel päevadel on suureks küsimuseks kerkinud, millise õppekeelega peaks tulema Kohtla-Järvel avatav riigigümnaasium.
Milles probleem? Avalikkusele oli seni jäänud mulje, et uus riigigümnaasium saab olema sada protsenti eestikeelse õppega. Siis aga selgus, et tegelikult soovitakse seal vormi 60:40. Seejuures suletaks täielikult eestikeelne Järve gümnaasium Kohtla-Järvel. Kohalikule eesti elanikkonnale see kohe kuidagi ei sobi. Keskerakonna jaoks tähtsale venekeelsele valijaskonnale – kes sealkandis mõistagi meeletus ülekaalus – ei sobi aga sada protsenti eestikeelne variant. Küna ongi lõhki.
Millised olid variandid? Haridusminister Mailis Reps on nüüd mitu korda seletanud, kuidas taheti teha ja mida tegelikult tehakse, ja käis eile ka Ida-Virumaal hulgal kohtumistel. Sealt saabus ta tänasele valitsuse istungile kahe variandiga.