Kuidas te iseloomustate korruptsioonitasandeid Ukrainas?
Ukraina ühiskonna suurim probleem on see, et nad on harjunud korruptsiooniga elama alates olmetasandist kuni poliitiliste tippringkondadeni välja. Olmetasandi korruptsiooni puhul on nad hakanud otsima endale õigustust, et muul viisil ei saagi elada – ei saa last kooli ja ülikoolist diplomit ja nii edasi. Minu jaoks on üks kõige kentsakam näide jääb mitme aasta taha, mil ühe sõjakooli õppejõudu noomiti selle eest, et ta kukutas eksamil läbi mitte kõige paremini hakkama saanud tulevase ohvitseri. Selle peale öeldi õppejõule, et «mis sa nalja teed, see on meie tulevane kiitusega lõpetaja». See näitab, et ühiskond on nendest probleemidest läbi imbunud.
Julgeolekutasandil on probleemiks see, kui poliitilisi otsuseid saab osta või vähemalt väga selgelt suunata. Ukrainas on kriminaalne korruptsioon käsikäes julgeolekut ohustava korruptsiooniga, kus ei ole täpselt aru saada, kes tellib muusika.
Viimaste aastate jooksul on siiski kogu Ukraina ühiskond väga selgelt aru saanud, et korruptsiooniga tegelemine on elu ja surma küsimus. Nad on aru saanud, et kui nüüd ei hakata sellega tegelema, siis võib olmetasandi ja poliitilise tasandi korruptsioon selle riigi ära tappa. Sõda Venemaaga koos erinevate korruptsiooninähtustega on pannud ühiskonna mõtlema: kas nüüd või mitte kunagi.
Ei kõla just kõige optimistlikumalt.
Ukrainas on võrreldes mitme teise üleminekuühiskonnaga palju parem see, et seal on alati olnud vaba ajakirjandus. Probleeme ei ole alla surutud. Ukrainas ei ole nii, et tuleb ainult üks sõnum, sealne ajakirjandus julgeb neid probleeme kajastada küll. Võrreldes näiteks Venemaaga puudub Ukrainas infomonopol. Venemaal jõuavad avalikkuse ette need korruptsiooniskandaalid, mille uurimine on võimuladvikule vajalik.