Kas Eesti läks kümme aastat tagasi kohe idapartnerlusega õhinal kaasa?
Eesti võttis veidi hoogu, kuid 2011 loodi Diplomaatide Kooli juurde idapartnerluse keskus, kuna seal koolitati juba mõnda aega nende riikide diplomaate. Mõne riigiga tegime me ka varem koostööd, näiteks arengukoostöö Ukrainaga algas enne, kuis Eesti liitus Euroopa Liiduga. 2015. aastal tekkis vajadus koostööd diplomaatiast ja välissuhtlusest laiendada ka teistesse valdkondadesse ning koolitada riigiametnikke, kohalike omavalitsuste ametnikke, ajakirjanikke ja arvamusliidreid. Siis loodigi eraldi sihtasutus, millel on vabamad käed teha väliskoostööd. Välisministeerium toetab meid mõnevõrra tegevustoetusega, kuid suurema osa rahastame läbi projektide ning viimasel ajal, eriti pärast Euroopa Liidu eesistumist, välisprojektide kaudu.
Tänaseni on Eesti Idapartnerluse Keskus ainus EL-i liikmesriigis tegutsev sihtasutus, mis tegeleb ainult idapartnerlusega. Erinevates riikides on palju institutsioone, mis tegelevad abi andmisega geograafiliselt väga laialt.
Idapartnerluse kuus sihtriiki – Aserbaidžaan, Armeenia, Gruusia, Moldova, Ukraina ja Valgevene – on ju ikka väga erinevad nii riigikorralduselt kui ka arengutasemelt.
Need on erinevad riigi, kellel on erinevad ambitsioonid, kuid praktiliselt saab nende kõigiga koostööd teha. Gruusia näiteks on ambitsioonikas idapartnerluse riik, nii-öelda eesliinil jooksja. Valgevene jaoks on idapartnerlus täna ainus koostööinstrument Euroopa Liiduga. Valgevenega räägitakse läbi partnerluse prioriteedid, mis nende vastuvõtmise järel oleksid aluseks Euroopa Liidu ja Valgevene laiemale koostööleppele.
Idapartnerid jagunevad täna sisuliselt kaheks. Ühed on need riigid, kellega Euroopa Liit on sõlminud assotsiatsioonilepped ja vabakaubanduslepped ning andnud viisavabaduse – Gruusia, Moldova ja Ukraina. Ma tõstaksin kuuest idapartnerluse riigist esile ka Armeenia, kes on avaldanud soovi Euroopa Liiduga edasi minna ja selleks on väga hea alus, kuna Eesti eesistumise ajal kirjutati alla Euroopa Liidu ja Armeenia koostöölepe. Aserbaidžaan on näidanud üles järjest suuremat huvi sarnase leppe sõlmimise vastu ja praegu läbirääkimised käivad.