- Postimehe ajakirjanik töötas neli päeva abihooldajana järelravikliinikus.
- Osa patsiente ei räägi, ei söö ise, ei hinga ise, ent ometi on nad elus.
- Arstid ravivad, nagu on nende kohus ja lähedaste soov. Kas see on alati õige?
Hiiu järelravikliiniku neljandal korrusel käivad punased ja mustad mehed: esimesed toovad patsiente haiglast järelravisse ja teised viivad neid ära, jalad ees. On pärastlõuna ja patsient 4-2 oigab vahetpidamata. «Mida ta elus valesti on teinud, et surm nii kaua tuleb?» ütleb üks hooldaja teisele. Vastust ta kolleegilt ei oota.
Selleks hetkeks on juba tehtud hulk hommikusi toiminguid: toidu serveerimine ja toitmine, lamajate keeramine, protseduuridele viimine ja toomine, pesemine ja mähkmete vahetamine. Veel enne seda, kell kaheksa, annavad õed ülevaate patsientide seisundist. «5-3 õhtul suhkur 5,1, hommikul 4,9, magas ilusti, panime talle hapnikumaski; 6 aspireeritud (röga ja lima hingamisteedest ära imetud – toim); 7 ka aspireerisime.» Õendusjuht uurib 7 kohta: «Tal ei ole palavikku, aga miks ta nii loid ja nõrk on?» «Panin talle tilka, siis ta nagu keerab pead, vaatab, mis sa teed,» vastab õde.
Loetelu jätkub: «9-1 ja 9-2 probleeme ei olnud; 9-3 uus haige, kontaktne, tundub adekvaatne, kasutab ka potitooli; 9-4 probleeme ei olnud; 10 öösel ei maganud, 11-1 kutsusin valvearsti.» Ring peal, lausub õendusjuht: «Siis hea tujuga, rõõmsalt tööle!»
Emotsioonidega tuleb toime tulla, teisiti ei saa
Hommikusöök. Osakonnas on peamiselt lamajad ja paljusid tuleb toita. Neuroloogia osakonnas lamab risti üle voodi mähkmetes 4-2, käed kramplikult rinnal. Segan tabletid pudru sisse ja hakkan teda toitma. 4-2 pilk on klaasistunud ja hirmunud. Toitmise ajal vaatab ta mulle otsa, minust läbi. Ülejärgmisel päeval istub 4-2 ratastoolis ja püüab oma sõrmi pesta. Tean, et ei tohi kellelegi kaasa elada, aga paratamatult rõõmustan seda nähes. Ehk on tal veel lootust.
Hooldajad on õppinud emotsioonidega toime tulema, teistmoodi ei saakski seda tööd teha. Kurdetakse vaid kehalise kurnatuse üle. Selle üle, et jalatallad löövad tööpäeva lõpuks pikkades koridorides traavimisest tuld. «Mulle meeldib mu töö. Mõtlen nii, et kui annan, siis saan tagasi ka,» räägib üks hooldaja.