Olukorra hinnang: töörabamine
Närviline ootus ja töö. Kandidaadid postitavad fotosid uksekampaaniatest, reitingud segavad kaarte. Aga varsti saab tagasi portsu tulumaksu ning võibolla ka uue presidendivalimise korra.
VALIMISMASINAD KÄIVITUSID
... ja põhjustasid üleüldise vaidluse, kumma suure meediamaja valimisteteemaline veebimäng on rohkem kaldu ja kuhupoole täpselt. Täna või esmaspäeval on oodata ka ERRi valimiskompassi, mis hoiab neil masinatel veel pöördeid üleval.
Mis neil vahet? Postimehe Hääleandjas vastasid poliitikud samadele küsimustele, mis nüüd on lugejate ees. Vastuseks saab vastaja konkreetsed kandidaadid, kes vastasid nendega kõige sarnasemalt. Delfi Valimismootor põhineb erakondade programmides olevatel sõnumitel ja lubadustel ning vastaja saab vastuseks endale sobivaima erakonna.
Miks on selliseid mootoreid vaja? Selliste veebimängude eesmärk on panna inimesi võtma seisukohti mingites küsimustes, millele nad varem ehk ei ole mõelnud. Samuti saada teada, millised kandidaadid valimistel veel osalevad peale nende, kelle majasuurused plakatid äsja tänavail rippusid. Üleüldiselt, teadvustada, et toimuvad valimised, ning mõelda neile küsimustele, mille alusel oma otsus langetada.
Kas neist on abi? Kindlasti. Loetavusstatistika näitab, et inimesed klikivad valimismootoreid ja hääleandjaid usinalt ning saavad neist kui mitte muud, siis teadmise, et varsti on päev, mil tuleks minna valima ja langetada otsus.
REITINGUD JA ÜLLATUSED
Kantar Emori parteide toetuse uuring oli seekord teistsugune. Inimestele näidati ka nende piirkonnas kandideerivaid nimesid, mis muutis erakondade reitinguid päris tuntavalt. Nagu neljapäeval kirjutasin, on nimekirjad partei üldisest brändist tugevamad sotsidel, Vabaerakonnal, aga eriti Isamaal, kelle üldine toetus kasvab nimede abil enam kui kolm protsendipunkti.