Olukorra hinnang: rahasadu
Üllatus nr 1: erakondade nimekirjad on riskivabad. Üllatus nr 2: Postimehe peatoimetaja läks poliitikasse. Mitte-üllatus nr 1: parteid lubavad taas rahamägesid.
ASTUGE JALUST, NÜÜD ALGAB!
Nädalavahetusel pidasid oma poliitkõned nii Reformierakonna juht Kaja Kallas kui ka Keskerakonna juht Jüri Ratas. Mõlemad rääkisid enda erakonna kõrval märkimisväärselt palju ka oma suurimast konkurendist. See on selge märk, et suurte heitlus on alanud.
Miks? Sest lõpuks tuleb ikkagi võidelda sellega, kes on sinu kaalukategoorias. Nende vahel otsustatakse esikoht. Teistele parteidele jääb nüüd võimalus proovida suurte vahelt välja paista.
Millest räägiti? Kumbki püüab valijatele selgeks teha, et suurim konkurent on just see, kes viib Eestit «tagasi», nemad ise aga «edasi». Huvitav on, et Keskerakonda Eesti tagasiviimises süüdistava Reformierakonna valimisreklaam räägib sellest, kuidas vanasti oli kõik parem.
Oluline nr 1: vastastikune kriitika ei olnud ülemäära kuri. Võib eeldada, et mõlemad püüavad üksteist sakutada nii, et kui äkitselt vaja, saab koalitsiooniläbirääkimistel viha ja solvumiseta kätt suruda.
Oluline nr 2: Keskerakond viskas erakonnast välja 14 parteisse astunud kriminaali, kellest kirjutas hea kolleeg Martin Laine.
Aga lubadused? Kattuvust on kahe valimisvõidule pretendeerija programmis omajagu: õpetajate palgatõus, tasuta lasteaiakohad, digiregistratuuri valmis saamine, pensionitõus.
Reformierakonna programm on oodatult kaldu maksude ja majanduse poole, mida Kallas peab valimiste põhiteemaks. Raske on aga näha selle teema esile kerkimist, kuna riigi majandusel läheb tervikuna hästi.
Keskerakonna programmis domineerivad tervishoiuteemad, sotsiaalvaldkond, eakate toetamine. Peaministriparteile on aga peaaegu kohustuslik katta kõik valdkonnad. Valitud suund on jätk sellele, mida Keskerakond alustas juba tükk aega tagasi, kui ütles esimest korda välja erakorralise pensionitõusu lubaduse.