Olukorra hinnang: jõulurahu
Erakonnad saadavad jõulutervitusi teles ja raadios, tänavatel lehvivad näopiltidega plagud, mõnel parteil on ametlikult paigas juba nimekirjad ja valimisprogrammid.
MILLINE ON UUS VÕIMALIK VÕIMULIIT?
Uue aasta alates on valimisteni siiski veel kaks kuud, mille jooksul jõuab palju muutuda. Praegu on just paras hetk, et vaadata seni teada oleva info põhjal, mis tulemusi võiks valimiste järel oodata. Kõige magusam on mõistagi ennustada võimalikke koalitsioone. Siin need on, tõenäosuse järjekorras.
Keskerakond-SDE-Eesti 200. Keskerakond liigub praegu üsna kindla valimisvõidu kursil ja koostöö sotsidega on neil hästi klappinud. Keskerakond on püüdnud Eesti 200 ise esile upitada, lootes neist konkurenti Reformierakonnale.
Sellise koalitsiooni õnnestumine sõltub enim just SDEst ja Eesti 200st, kes peavad suutma teha korraliku valimistulemuse. Kui Keskerakond saab riigikogus pisut üle 30 koha, siis on vaja kahelt väiksemalt kokku peaaegu 20 kohta. Vaadates reitinguid, ei pruugi see olla võimatu.
Keskerakond-Reformierakond. Keskerakond tahaks hea meelega jätta Reformierakonna veel pingile, kuid võimuliit nendega võib osutuda vältimatuks. Seda juhul, kui EKRE teeb supertulemuse ja nende häältesaak on sedavõrd suur, et ilma nende ja Reformierakonnata oleks vaja valitsusse juba nelja osalist. Sel juhul üritab Keskerakond kindlasti Reformierakonnaga kokku leppida. Enne valimisi võivad kaks suurt küll tunduda sõjajalal, kuid tegelikult ei ole üksteisele öeldud midagi, mis teeks koostöö võimatuks.
Reformierakond-SDE-Eesti 200. Kui Keskerakond peaks mingil põhjusel hävima ja Reformierakonnale alla jääma, püüab Reformierakond kindlasti teha valitsust ilma Keskerakonnata. Sotsid on neile tuttavad, Eesti 200 mitmelt vaatelt lähedane. Keskerakond tuleb kõne alla siis, kui muud kombinatsioonid on liiga keerulised.