Eile leidis Prantsusmaal Strasbourgi linna jõuluturul aset tulistamine, milles hukkus neli ja sai viga 13 inimest. Kuigi PPA ja Kaitsepolitsei (kapo) andmetel ei ole Eesti ohuhinnang muutunud, suurendab politsei oma kohalolekut ka Tallinna jõuluturul. Postimehe fotograafi kaamerasilma ette jäigi täna keskpäeval üks jõuluturgu valvanud politseipatrull.
PPA: suurendame oma kohalolekut Tallinna jõuluturul (5)
Põhja prefektuuri korrakaitsebüroo juhi Valdo Põdra sõnul ei ole Eestis ohuhinnang muutunud, kuid iga inimese kaitseks hoiab PPA rahvarohketel kohtadel silma peal. Põder lisas, et pealinna tänavatel on ööpäevaringselt väljas üle poolesaja korrakaitsja turvalisust tagamas.
«Hetkel kõrgendatud valmisolekuks põhjust ei ole, kuid suurendame oma nähtavust ja kohalolekut jõuluturul. Patrullide väljapanek on nagu tavapäraseltki suurem pühadele ja sellele eelneval ajal ning aastavahetusel. Sel ajal näeb vanalinnas ka jalgsipatrulle tavapärasest rohkem. Jõuluturul toimuval hoiavad silma peal ka turvaettevõte ja munitsipaalpolitsei patrullid,» selgitas ta.
Valdo Põder kinnitas, et Eesti inimesed muretsema ei pea, kuid kahtlast tegevust nähes tuleks sellegipoolest alati oma tähelepanekutest teada anda.
Välismaa rünnakud meid ei mõjuta
Seda, et Eestis on terrorioht jätkuvalt madal, kinnitab ta kapo pressiesindaja. «Meile teadaolevalt Eestis ei ole oht kasvanud ja töötame igapäevaselt selle nimel, et see nii ka püsiks,» ütles ta.
Kapo hinnangul on terroristlike eesmärkidega kurjategijate soov hirmu külvata ning selleks rünnatakse muu hulgas avalikke kohti, kus on korraga palju inimesi.
«Hirmu levimisel ja võimendamisel loodavad kurjategijad laialdasele meedia tähelepanule,» selgitas pressiesindaja kurjategijate võimalikku motiivi.
«Kuna julgeolekuasutuse tähelepanu pälvib radikaliseerunud isik pahatihti üsna hilises staadiumis, kordame üleskutset märgata lähikondsete, õppekaaslaste või kolleegide käitumises muutusi ning murede korral otsida nii palju kui võimalik üheskoos lahendust. Inimese radikaliseerumine on üldjuhul sotsiaalne probleem, kus õigeaegse toetamisega saab teda aidata ning vältida hilisemaid traagilisi tagajärgi nii talle kui ka ühiskonnale laiemalt,» ütles ta.
Kuna ohutuse tagamisel saavad kõik inimesed kaasa aidata, soovitab ta vahetust ohust kellegi elule, tervisele või varale häirekeskuse numbril 112 teada anda.
Kaitsepolitseile saab helistada 612 1455 või kirjutada korrapidaja@kapo.ee, kui on teavet isikute või organisatsioonide kohta, kelle kohta inimene teab või kahtlustab, et nad võivad riigi julgeolekut või põhiseaduslikku korda ohustada.
«Rünnakud välismaal ei mõjuta tingimata tegelikku ohtu Eestis, küll aga arusaadavalt inimeste turvatunnet. Mõistes võimalikke hirme ja ohutunnet, ei tasu elu jätta elamata ega lasta kurjategijatel mõjutada meie eluviisi. Koostöös politseiga ja oma partneritega välisriikides töötame selle nimel, et kaitsta muu hulgas ka inimeste võimalust külastada ja nautida Euroopa parimat jõuluturgu,» ütles ta.