Töötaja V lausus, et ohver peab sellistest sündmustest ise rääkima, siis tulevad teised järele. Ülikool käitus töötajate hinnangul ainuõigelt. Mõne sõnul oli see lausa musternäidis, kuidas sellises olukorras peaks käituma: asja uuriti üle kahe nädala, inimesed käisid ütlusi andmas, koguti tõendeid. Tartu Ülikool kaebas töövaidluskomisjoni otsuse edasi.
Martin Hallikut esindav vandeadvokaat Kristi Sild ütles vastuses Postimehele, et lugu on tegelikult lihtne. «Martin Hallikul ja tema kolleegil oli kahepoolne, vabatahtlik, konsensuslik suhe. Seda kõike varjas süüdistaja Tartu Ülikooli ja kolleegide eest. Ei, see ei olnud ebavõrdne suhe noore sekretäriga, vaid neljakümnendates, juhtival ametikohal töötava naisega. Tagantjärele ning ilmselt isiklikust solvumisest ajendatuna püütakse seda nüüd näidata hoopis seksuaalse ahistamisena,» teatas Sild.
Sild vahendas töövaidluskomisjoni otsust, mille kohaselt ei liigitu Halliku käitumine jõulupeol ahistamise alla. Tegevus on käsitletav seksuaalse ahistamisena vaid juhul, kui selle adressaat on väljendanud, et talle on selline käitumine vastumeelne.
Halliku advokaat: suhe kolleegiga oli kahepoolne
Vandeadvokaat Kristi Sild teatas kirjalikus vastuses, et Tartu Ülikooli teadusprorektori Kristjan Vassili juhtimisel läbi viidud karistusaktsioon ülikooli raamatukogu endise juhi Martin Halliku vastu ei lähtunud faktidest ja kehtivast õigusest. «Arusaadavalt ei ole Tartu Ülikool asjade sellise käiguga rahul ning püüab tehtud vigade tunnistamist edasi lükata vaidluse edasi viimisega kohtusse,» seisis kirjas.
Samuti on tema sõnul ootuspäraselt pettunud need inimesed, kes valetades ning infot varjates või moonutades süüdistuse kokku punusid. Sild teatas, et peale neljapäevast kaotust töövaidluskomisjonis külastasid Tartu Ülikooli raamatukogu töötajaid ülikooli juhid, kes innustasid neid meediaga suhtlema, mis aitaks töövaidluskomisjonis kaotanud tööandjat edasises vaidluses.
Sild sõnas, et Martin Hallikul ja tema kolleegil oli kahepoolne, vabatahtlik, konsensuslik suhe. Süüdistaja varjas seda kõike Silla sõnul Tartu Ülikooli ja kolleegide eest. Ülikool sai sellest Silla väitel teada alles töövaidluskomisjoni menetluse käigus.
«Ei, see ei olnud ebavõrdne suhe noore sekretäriga, vaid neljakümnendates, juhtival ametikohal töötava naisega. Tagantjärele ning ilmselt isiklikust solvumisest ajendatuna püütakse seda nüüd näidata hoopis seksuaalse ahistamisena,» ütles Sild.
Edasi tsiteeris Sild töövaidluskomisjoni otsust, kus seisab, et jõulupeol toimunut ei saa käsitleda seksuaalse ahistamisena. Seksuaalne käitumine või tegevus on käsitletav seksuaalse ahistamisena, kui selle adressaat on väljendanud, et talle on selline käitumine vastumeelt, kuid ahistaja jätkab sellest hoolimata. Töövaidluskomisjonile esitatud selgitustest ja tõenditest ei nähtu, et tegevuse sobimatusest oleks teada antud.
Samuti ei leidnud töövaidluskomisjonis tõendamist väide, et Martin Hallik avaldas ühele töötajale tantsu vältel verbaalselt soovi seksuaalseks tegevuseks ning tegi seda otsekoheselt ning vulgaarselt. Komisjon ei nõustunud tööandja [Kristjan Vassili] väitega, et Halliku käitumine jõulupeol oli ahistav. Otsuses seisis, et Halliku käitumist ei saa nimetada ahistamiseks seetõttu, et ebasobiv käitumine ei olnud korduv.
Töövaidluskomisjon leidis, et Halliku käitumist jõulupeol ei ole võimalik pidada selliseks, mis oleks andnud tööandjale õiguse töölepingu erakorraliseks ülesütlemiseks. «Vassili väide, et Hallik käitus jõulupeol sobimatult, on komisjoni arvamuse kohaselt hinnanguline ning erineb oluliselt jõulupeol viibinud isikute lõikes,» seisis otsuses.
Ka Euroopa teadusraamatukogude ühenduse konverentsil toimunud võimalik ahistamine ei leidnud töövaidluskomisjonis tõendamist.
Tartu Ülikool töövaidluskomisjoni hinnangutega ei nõustu. «Usun, et vaidlus loob kaaluka pretsedendi Eesti töökultuuris ning see on oluline mitte ainult antud juhtumi, vaid ka kõigi teiste sarnaste juhtumite menetlemiseks tulevikus. Oleme jätkuvalt veendunud, et ülikooli juhtkond on käitunud õigesti ja kooskõlas õigusaktidega,» lausus ülikooli kommunikatsiooninõunik Mari-Liis Pintson.