Töö- ja terviseminister Riina Sikkuti sõnul näitas tellitud sõltumatu juriidiline analüüs, et lepingute sõlmimine on õiguspärane ja haigekassa võib lepingute sõlmimisega jätkata.
Töö- ja terviseminister Riina Sikkuti sõnul näitas tellitud sõltumatu juriidiline analüüs, et eriarstiabi lepingute sõlmimine on õiguspärane ja haigekassa võib lepingute sõlmimisega jätkata. Sama on näidanud ka senised halduskohtu lahendid.
Rahandusministeeriumi riigihangete eksperdid on seisukohal, et uued sõlmitavad lepingud on õigustühised seni, kuni viimane vaidlustus on leidnud lahenduse. «Vaidluse põhituum on, kas me räägime vormist või sisust. Kumb on olulisem, kas see, et riigihangete e-keskkonnas on tehtud linnuke, et on osadeks jaotatud hankega või on see sisuliselt osadeks jaotatud,» sõnas Sikkut.
Ministri ei saa öelda, nagu oleks haigekassa pidanud sisu olulisemaks kui vormi ehk riigihangete seadust. «Riigihangete seadus ei näe ette linnukese tegemist riigihangete e-keskkonnas,» lisas ta.
Tasub teada
Tänaseks on 96 hangest sõlmitud 84 (66 ambulatoorses ravis, 12 päevaravis ja kuus statsionaarses ravis). Kuus vaidlust on kohtus, kaks riigihangete vaidluskomisjonis.
Rahandusministeeriumi riigihangete eksperdid on veendunud, et kuni on pooleli vaidlused riigihangete vaidluskomisjonis või kohtus, on kõik seni erakliinikutega sõlmitud lepingud õigustühised.
«Meie näeme, et (eriarstiabi – toim) hanketeates puudub märge, et see oleks osadeks jaotatud ja haigekassa on seda kinnitanud,» ütles rahandusministeeriumi riigihangete ja riigiabi osakonna juhataja Estella Põllu.
Ta lisas, et see ei tähenda, nagu oleks kogu 46 miljoni suurune eriarstiabi hange õigustühine. Seaduse järgi on automaatselt tühised vaidlustuste ajal sõlmitud lepingud. Erandina on lepingute sõlmimine lubatud osadeks jagatud riigihanke korral ja siis üksnes nendes osades, milles vaidlust ei ole.
Haigekassa korraldas riigihanke, et leida üles Eesti erakliinikud, mis oleksid valmis pakkuma tervishoiuteenust. Palju aastaid haigekassa lepingu alusel töötanud tuntud kliinikud kaotasid ning nende väitel võitsid uued tegijad, kel pole ei õigeid tööruume ega personali.
Haigekassa on seisukohal, et kehtivat õigust rikutud ei ole ja hanke formaalselt 96 osaks mittejaotamine oli põhjendatud ja pakkujate liigset halduskoormust ennetav.