Parlamendi asespiikrid – keskerakondlane Enn Eesmaa ja reformierakondlane Kalle Laanet – kaotaks kuluhüvitised ära ja tõstaks selle arvelt riigikogulaste palkasid. Riigikogu esimees, sotsiaaldemokraat Eiki Nestor vaataks kriitiliselt otsa tänasele olukorrale: kas senistest reeglitest piisab või ei. Riigikogu juhatus asub kuluhüvitiste teemat arutama järgmisel teisipäeval.
«Kui teed kampaania Facebookis või ka paberlehes, siis minu jaoks on küsimus, kuidas see saab kvalifitseerida tööga seotud kuluks?» arutles Nestor kuluhüvitiste uusima nähtuse, maksumaksja raha eest sotsiaalmeedias kampaania tegemise kohta.
Et praegu on valimiseelne periood täie hooga lahti läinud, pani Nestor kõigile südamele, et kuluhüvitised on mõeldud vaid riigikogulase tööga seotud kulude katmiseks, mitte poliitiku kampaaniaks.
Riigikogu kantselei hüvitab rahvasaadikutele kulutšekke lähtuvalt juhatuse kinnitatud reeglitest. Teisalt tuleb olla valmis alati uuteks, Nestori sõnul piiripealseteks olukordadeks, nagu olid näiteks Martin Helme esitatud Facebooki arved tööga seotud kulude hüvitamiseks.
Kuluhüvitiste näited 2018. aasta esimese kuue kuuga: Vabaerakond lasi hüvitada 7800 eurot erakonna reklaamlehe «Aru Pähe» eest; keskerakondlane Mihhail Stalnuhhin 1980 eurot enda kirjutatud raamatute eest; samuti jätkas juhilubadeta Stalnuhhin maksumaksja raha eest auto liisimist; keskerakondlasele Märt Sultsile hüvitati 270 euro eest kaks ukulelet; reformierakondlasele Arto Aasale maksti kinni 2400 Estonian Business Schooli juhtimiskoolitusel osalemise eest; sotsiaaldemokraadi kulutuste seas olid naisteajakirjad. Loe täpsemalt SIIT.
«Juhatusel ja raamatupidajatel on võimatu ette ennustada, mille kõige peale nad tulla võivad,» märkis Nestor. Ta jätkas: «Nagu leiutajate küla! Keegi leiutab jälle mingi uue asja, mille suhtes alguses on keeruline seisukohta võtta – niisugused piiripealsed olukorrad.»
Riigikogu II aseesimehe, reformierakondlase Kalle Laaneti sõnul on tegu aga oluliselt laiema probleemiga kui pelgalt Facebooki arvete tasumine. «Mina kategoriseeriks selle eetika valdkonda. [...] Eks targad inimesed, kes on valitud riigikokku, leiavad alati võimaluse,» sõnas Laanet, lisades, et praegune süsteem soosib nii riigikogu liikmete seas kui ka avalikkuses kuluhüvitistest paljude eri arusaamade ja tõlgenduste tekkimist.