Päevatoimetaja:
Marek Kuul

Miinijahtija Sakala tegi kahjutuks II maailmasõja aegse miini

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Teelemari Loonet
Copy
Sakala on üks kolmest Eesti mereväele kuuluvast nüüdisaegsete miinitõrjesüsteemidega varustatud Sandown-klassi miinijahtijast.
Sakala on üks kolmest Eesti mereväele kuuluvast nüüdisaegsete miinitõrjesüsteemidega varustatud Sandown-klassi miinijahtijast. Foto: Priit Simson / Scanpix

Miinijahtija Sakala tegi täna õhtul Hara lahes kahjutuks II maailmasõja aegse meremiini.

Sakala avastas kaks Saksa päritolu torpeedomiini eile hilisõhtul õppuse käigus. Miinid asusid Loksa sadamast 600 meetri kaugusel sadama sissesõidutee läheduses. Mereväe miinituukrid toimetasid lõhkekehad ohutusse kaugusesse, teine miin tehakse kahjutuks esimesel võimalusel.

«Leitud lõhkekehad olid hinnanguliselt heas korras ja seetõttu ka ohtlikud,» ütles Sakala komandör vanemleitnant Erkki Silm. Miinid olid 2,3 m pikkused ja kaalusid ligi 700 kilogrammi.

Hara lahes korraldatud miinitõrjeõppuse eesmärgiks oli tuvastada eelnevalt teada olevad ohtlikud objektid Loksa sadama läheduses ning harjutada lõhkekehade leidmist, kasutades õppemiine. Sama tüüpi miini tegi Sakala kahjutuks oktoobris korraldatud mereväe reservõppekogunemise käigus.

Miinijahtija Sakala on üks kolmest nüüdisaegsete miinitõrjesüsteemidega varustatud Sandown-klassi miinijahtijast, mille Eesti hankis Ühendkuningriigilt.

Läänemerd, eriti Soome lahte, peetakse üheks mineeritumaks veealaks maailmas. Eri allikate hinnangul on Läänemerre maailmasõdade käigus sattunud üle 80 000 meremiini.

Alates 1994. aastast on miinitõrjeoperatsioonide käigus Eesti vetest leitud pea 700 lõhkeha.

Tagasi üles