Et nii ühe kui ka teise suurerakonna jaoks kõlblikuks jääda, on EKRE-l vaja teha üsna hoolikat köielkõndi. Nad on seni välja käinud kolm selget punast joont: kooseluseaduse tühistamine, pagulaskvootide kõrvaleheitmine ja sõjaväestatud piirivalve taastamine.
Aga võib juhtuda, et mõnest neist pole vähemalt Keskerakonna puhul vajagi taganeda. Selle nädala teisipäeval ütles Keskerakonna valimisprogrammi juures töötav Aivar Riisalu, et ka Keskerakond tahab kaitseväestatud piirivalvet, küll mitte eraldiseisvat, aga sellist, kus saab rakendada ajateenijaid.
Ka kooseluseaduse punane joon võib EKRE-l olla maalitud mahapestava värviga, nii üllatav kui see EKRE puhul ka ei ole. Postimehega rääkinud EKRE poliitikud tõdesid, et teatud vastuteenete eest võib piisata, et vastu võetud kooseluseadus jääb vigasena, nii nagu on, aga rakendusakte ei tule. Niisiis on tegelikult kõik läbiräägitav.
Keskerakond ise pole üldse mingeid jooni tõmbama asunud, mis tähendab, et jäävad võimalused kõikideks spekulatsioonideks.
«Riigikogu valimisteni on jäänud ligi viis kuud ning selle aja jooksul võib veel palju muutuda. Reeglina on Eestimaa inimesed valinud parlamenti kuni kuus erakonda ning sellest on sõltunud ka erinevate koalitsioonivõimaluste arv,» ütles Tanel Kiik.
Koostöö ulatub Edgar Savisaare aega
Keskerakonna ja EKRE kokkumängu küsimuse kerkimine pole üllatav, sest varem on selline koostöö ka päriselt olemas olnud. Ajal, mil Keskerakonda juhtis Edgar Savisaar, oli just Keskerakond see, kes hakkas EKREt süsteemselt avalikkuse ees pildile tõstma.
Savisaare plaan oli praeguste keskerakondlaste kinnitusel lihtne: Reformierakonna nõrgestamiseks oli vaja, et paremal tiival oleks veel vähemalt üks tugev erakond. EKRE oli tarvis sellele tasemele upitada ja selleks kasutas Savisaar Tallinna Televisiooni. TTVs said EKRE juhtpoliitikud igapäevasteks saatekülalisteks, mis, küll juba oluliselt vähemal määral, jätkub tänaseni.
Keskerakonda ja EKREt on lähendanud ka ühiselt veedetud aastad riigikogu opositsioonis. Mõlema erakonna poliitikud tunnistavad, et koostöö opositsioonina klappis hästi ja toimis. Ka sealt on jäänud mõningane omavaheline sümpaatia ja isiklik läbisaamine. Urmas Jaagant