Natuke vähem kui aasta tagasi, 4. novembril käskisid Eesti piirivalvurid Aleksei Vasilevil autost välja astuda. Kell näitas poolt nelja pärastlõunal. 20-aastane Vasilev ja ta sõbratar olid just jõudnud Narva piiripunkti, nad olid teel kodusesse Peterburi. Teisel pool jõge võisid nad Ivangorodi kindluse tornis juba näha lehvimas Venemaa riigilippu. Nukrat spioonilugu vahendab uuriv ajakirjanik Holger Roonemaa.
«Koer nuusutas midagi,» selgitas piirivalvur Vasilevile, kui too oma Mazda 3st väljus. Vasilevile oli kohe selge, et narkokoera mängutoomine pidi olema kõigest suitsukate – ta polnud kunagi narkootikumide pärast pahuksisse sattunud. Tegelik põhjus pidi olema ülesanne, mida ta parajasti Venemaa ühele peamisele eriteenistusele FSB-le täitmas oli. Tema hirm sai peagi kinnitust, kui juurde astusid ka kaitsepolitsei ametnikud ning vahistasid Vasilevi niinimetatud spionaažiparagrahvi alusel.
Kinnipidamisele järgnes neli kuud vahi all, kuni tänavu märtsis mõistis kohus Vasilevi neljaks aastaks vangi.
«Ma ootan. Ootan abi endale ja oma lähedastele. Aga mitte midagi ei muutu,» ütles Vasilev intervjuus Postimehele Viru vangla kohtumiste ruumis. «Ma olen istunud siin alates 21. märtsist. /.../ Aga mitte keegi ei ole tulnud.»
«Mulle tundub, et kuni ma olin neile [FSB-le] vajalik, olid nad nõus mind kas või maa alt üles leidma. Aga nüüd olen vanglas ja nad ei vaja mind enam. Kellelegi pole mind vaja.»
Kleenuke Vasilev, seljas pruuni tooni vanglavorm, istus teisel pool kohtumisruumi klaasseina ja rääkis sisetelefoniga. Tal oli olnud palju aega, et mõelda kõigele sellele, miks temaga just nii läks. Ta oli intervjuuks põhjalikult valmistunud. Küsimustele vastates heitis ta aeg-ajalt pilgu ruudulisse kaustikusse, kuhu oli kirja pannud mõtted, mida ta kindlasti rõhutada soovis. Ta rääkis aeglaselt ja väljendas mõtteid selgelt.