Päevatoimetaja:
Alexandra Saarniit
Saada vihje

Teadlane «Suud puhtaks» saates: lõviosa toodetud plastist hulbib ookeanis või on mattunud maapõue (1)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Plastpudelid.
Plastpudelid. Foto: Reuters/ScanPix

Viimase 60 aasta jooksul kogu maailmas toodetud enam kui 8 miljardist tonnist plastist on suurem loodusesse laiali pillutatud, selgitas TTÜ materjalitehnoloogia professor Andres Krumme.

Äsja Eesti eestvõtmisel korraldatud maailmakoristuspäeva järelkajana arutati seekordses ETV saates «Suud puhtaks» seda, kuidas vähendada mugavusprügi tootmist ning mida teha, et maailm ka puhtamaks jääks.

Andres Krumme sõnul on alates 1950ndatest aastatest kuni 2015. aastani maailmas toodetud umbes 8,3 miljardit tonni plasti. Praegu toodetakse kogu maailmas aastas seda materjali umbes 330 miljonit tonni, sellest Euroopas 60 miljoni tonni ümber.

Ent mis on sellest plastist saanud? «Sellest 8,3 miljardist tonnist on praegu kasutusel umbes 2,5 miljardit tonni. Kuskil viis miljardit tonni on läinud kuskile ära, millest keegi ei tea: osa on ookeanis, osa on kuskil maapõues, osa on prügilates,» selgitas Krumme.

 Taaskasutatud on kõigest 0,6 miljardit ja põletatud umbes kümnendik ehk 800 miljonit tonni plasti.

«Valdav osa inimkonnast siiski on läinud seda mugavuse teed, mida toetavad need suured firmad, kes selle pealt oma igapäevast leiba ja elatist teenivad,» resümeeris saatekülaline.

Tagasi üles