«Nüüd räägitakse teenuste kvaliteedist, sest mida vähem raha, seda enam vajab kvaliteet kontrollimist. Poliitika on taas keskendunud lasteõigustele, mis haakub Reformierakonna liberaalse taustaga,» rääkis ta.
Lubaduste täitmisest: Eesti on saanud lasteombudsmani, suure tõenäosusega saame ka uue lastekaitseseaduse. «Kas ka ringiraha – on küsimärk, sest kogu viimase kümnendi jooksul on fiskaalne tervis olnud riigile olulisem kui laste tervis,» torkas Toots.
Pikalt lahendamata teemasid palju
Teisalt tunnustas ta erakondi selle eest, et lapsed on poliitikas päevakorral pidevalt ja neid ei kasutata ära vaid valimiste eel häälte püüdmiseks. Kuid saaks paremini.
«Üks, mis Eesti puhul selgelt silma paistab, on rõhuasetus laste ja perepoliitika lähendamisele. See võib riigi vabastada vastutusest – kui on perekond, las tema vastutab laste kasvamise ja kasvatamise eest,» kõhkles politoloog. «Kogu lapse elu temaatika allutatakse tööturu vajadustele, nagu praegu on näha ka sotsiaalministeeriumi dokumentidest, kus kõige tähtsam on töö- ja pereelu ühitamine. See pole tingimata halvasti, sest vaesus mõjub lastele halvasti, aga me peame silmad lahti hoidma, et liialt sellele ei keskenduks,» hoiatas Toots.
Toots polnud ka kindel, kas lastepoliitika kitsendamine ja vaid laste õigustele keskendumine on ikka õige ja jätkusuutlik tee.
Ta loetles mõningaid pakilisi ja pikalt lahendamata teemasid, mis peaksid lahenduse saama järgmises valitsemistsüklis – näiteks riiklik õppekava ja lastekaitseseadus.
Mõned teemad aga ei taha laheneda - näiteks alushariduse kättesaadavus ja kvaliteet, teiseks laste vaesus, mille osas Eesti ei paista ka Euroopa kontekstis hea välja. «Mõned teemad pole aga üldse tõusnud poliitika agendasse – noorte kuritegevus ja laste küberkäitumine. Neist räägivad juhtumite valguses vaid spetsialistid.»