Üks Türi pikaajaliste töötute gruppidest osaleb tööharjutusel kaks päeva nädalas, teine tööharjutusrühm Töötukassa tellimusel aga tegutseb viis päeva nädalas, millest kolmel päeval tuleb väljas tööd teha.
Tööharjutust korraldava MTÜ Süda-Eesti Sotsiaalkeskuse mentori Otto Maamägi sõnul aga tekkis sel sügisel olukord, kus välitöid teinute toimetulekust arvati maha tööharjutusstipendium, kusjuures teiste toimetulekutoetust ei kärbitud.
«Kui pikaajaline töötu osaleb tööturu koolitusel, istub mugavas toas laua taga, teeb vahepeal kohvipausi ja saab lisaks toimetulekule ka stipendiumi, mida ei arvestata tal toimetulekust maha, siis tööharjutusel osaleja, päikse käes, vihmas, lumes kogukonna heaks rügades jääb lõppkokkuvõttes sellest ilma,» pöördus Maamägi sotsiaalministeeriumi poole, lootes sealt abi saada.
Maamägi selgitas Postimehele, et toimetuleku kärpimine sõltus sellest, kuidas töötule raha ülekanti. «Kui kantakse üle üldsumma ja kirjutatakse, et see on tööharjutusstipendium ja sõidutoetus, siis vallatöötaja näeb ühte numbrit ja ei saa stipendiumi maha lahutada. Ta on sunnitud selle raha alles jätma,» rääkis Maamägi.
Töötukassa aga maksab teisele grupile stipendiumi eraldi ja seetõttu sai selle summa toimetulekutoetusest maha arvata. Maha arvatav summa pole küll suur, kuid Maamägi sõnul on see töötutele oluline.
«Jätame neile selle päevaraha 1,15 eurot, see on nii pisike raha,» leidis ta. Ta tegi sotsiaalministeeriumile ettepaneku muuta seadust nii, et tööharjutusstipendiumi ei võeta toimetuleku arvutamisel arvesse.
Ministeeriumi pikalt koostatud vastuse tulemus oli aga hoopis vastupidine. Sotsiaalministeeriumi kirjale tuginedes palus Türi vallavalitsus tööharjutust korraldanud MTÜl lahti kirjutada, kui suur on stipendium, ning alates novembrist arvestatakse kõigi Türi töötute toimetulekutoetusest stipendium maha.