«Me räägime sellest, et patsient näeb reaalajas, millise arsti juurde millises haiglas on võimalik pääseda. Kui inimene vajab näiteks ortopeedi vastuvõtule aega, siis ühes haiglas on see järjekord kolm nädalat, teises võib olla 12 nädalat. Kui inimesel oleks see kõik ühes kohas näha, saaks ta valida, kas läheb Ida-Tallinna keskhaiglasse või otsustab sõita näiteks Haapsallu Läänemaa haiglasse vastuvõtule,» selgitas minister.
Arstid korruptsioonivastasesse seadusesse
Justiitsminister Kristen Michal märkis, et kui homme läheb ministeeriumist välja uus korruptsioonivastane seadus, siis ehk võiks selles juba mingites küsimustes käsitleda ka meditsiinisektoris olevaid isikuid ametiisikutena. «Ma ei ütle, et me kohe seda sellisel viisil tegema, aga see oli üks uuringu soovitus,» sõnas ta.
Praegu kehtiva korruptsiooniseaduse järgi ei ole arste kui ametiisikuid menetletud, kuid see ei välista karistusseadustiku laia tõlgenduse järgi loetakse ka arst mingites situatsioonides ametiisikute hulka kuuluvateks. Näiteks sel aastal arste korruptsioonis süüdi mõistetud ei ole, aga 2010. aastal mõisteti süüdi arst, kes oli kirjutanud fiktiivseid tõendeid noormeestele sõjaväest kõrvale hiilimiseks.
Ühe valdkonnana käsitles uuring ka seda, et arstid kirjutavad liiga kergekäeliselt kohtule esitatavaid tervisetõendeid kohtuistungilt puudumiseks. «See on probleem. Siin on küsimus, et arstil peaks olema selge arusaam, millisel juhul tõesti inimene ei saa kohtusse ilmuda,» sõnas Michal.
Uuring pakkus välja, et tõendite väljastamiseks ja kontrollimiseks töötataks arstidele ja kohtunikele välja selged juhendid. «Täna on kriteeriumiks «raske haigus», mis tuleks asendada põhjendatud arstliku otsusega, et mis ulatuses isiku tervisehäire takistab konkreetses menetluses osalemist,» märkis uuringu üks läbiviijatest, Tartu Ülikooli tervishoiukorralduse professor Raul-Allan Kiivet.
Samuti soovitas uuring kohustada arste kasutama üht kindlat tõendi vormi ning luua kohtutõendite elektrooniline andmebaas.
Tervishoiusektori pettuseid ja korruptsiooniriske kaardistava uuringu viis läbi Tartu Ülikooli sotsiaalteaduslike rakendusuuringute keskus ja selle eesmärk oli hinnata olulisemaid korruptsiooniriske ja võimalusi pettusteks Eesti tervishoiusüsteemis.