«Kui seal eriti midagi ei toimu, avalikke konsultatsioone on nii vähe, siis me ei saagi eeldada, et kodanikel sünnib olulisi ideid iga päev ja arvukalt. See paljuski sõltub avaliku võimu suhtumisest ja sellest, kuidas osalusveeb ja eelnõude infosüsteem (EIS) koos võetakse kasutusse kui kaasamise kanalid,» arutles Hänni.
Ametnike vastuseid sirvides võib näha nii formaalselt viisakaid vastuseid stiilis «täname ettepaneku eest, aga seda ei saa arvestada, sest…» või «kaalume teie ettepanekut tulevikus eelnõu menetluse käigus» kuni põhjalike selgituste ja arutlusteni.
Hänni arvas, et päris sageli ei pruugi ettepaneku tegija olla päris rahul sellega, kuidas tema algatusse on suhtutud. «Aga on teine pool - kui see osalusveeb juba on sellise marginaalse tähendusega, ei ole ka ametnikel survet, et see vastus oleks põhjalik. Kui kõik vastused oleksid ses mõttes avalikud, et idee tahke analüüsiks nii selle esitaja kui meedia, siis ma arvan, et küllap oleksid ka vastused palju põhjalikumad.»
Portaali haldamise püsikulu on 552 eurot kvartalis, mis on majutuskulu. Viimasel paaril-kolmel aastal suuremaid arendusi osale.ee lehel tehtud ei ole.
Hänni sõnul on praegu uuesti arutlusel, kuidas kodanikud ja avalikkus poliitikakujundusse rohkem kaasata ja mis koht selleks on olemasolevatel veebilahendustel.
Praegu 2005. aastast pärit kaasamise head tava püütakse küll uuendada, kuid Hänni sõnul liigub see protsess edasi väga vaevaliselt. «Ei saa öelda, et midagi poleks muutunud – kaasamise valmidus on oluliselt arenenud, kuid et arenguhüpet saavutada, tuleb see siduda eelnõude ettevalmistamise ja ametnike tööülesannetega konkreetsemalt,» arvas Hänni.
Ka Saaren kinnitas, et riigikantselei eestvedamisel on praegu käimas kaasamise hea tava uuendamine nii, et see annab ministeeriumidele konkreetsed nõuded avalike konsultatsioonide läbiviimiseks. Seeläbi peaks avalike konsultatsioonide hulk ja kvaliteet märkimisväärselt tõusma.
«Töötame hetkel selle kallal, et info valitsuse tegemiste kohta, mis puudutab just erinevaid algatusi, oleks lihtsamini ja õigeaegselt kättesaadav. Selleks on muuhulgas tegemisel ka valitsuse ühtse veebi projekt, juba on loodud eelnõude infosüsteem (EIS), mille kaudu on kättesaadavad riigisiseste õigusaktide eelnõud ja muud dokumendid, mis valitsusasutused on esitanud avalikuks konsulteerimiseks, kooskõlastamiseks või Vabariigi Valitsuse istungile,» rääkis Saaren.