Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Ministeerium algatas Euroakadeemia riikliku järelevalve

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Euroakadeemia.
Euroakadeemia. Foto: Sander Ilvest / Postimees

Haridus- ja teadusministeerium algatab Euroakadeemias riikliku järelevalve ning võtab seisukoha õppeasutuse saatuse kohta vastu pärast järelevalve läbiviimist ning akrediteerimisaruandega tutvumist. 

Haridus- ja teadusministeeriumi asekantsler Indrek Reimandi sõnul alustab ministeerium Euroakadeemias võimalikult kiiresti riiklikku järelevalvet. «Tulemustest sõltuvalt võime algatada koolilt õppe õiguste äravõtmise või anda Euroakadeemiale kaheaastase tähtaja puuduste kõrvaldamiseks,» sõnas Reimand. «Juhul, kui kool kaotab õppe õigused, peame esmatähtsaks, et praeguste tudengite õigused oleks tagatud. Euroakadeemial tuleb siis koostöös ministeeriumiga korraldada õppuritele võimalus jätkata õpinguid mõnes muus õppeasutuses.»

Ministeeriumil on erakooliseaduse kohaselt kaks võimalust: kas anda Euroakadeemiale kuni kahe-aastane tähtaeg tuvastatud puuduste kõrvaldamiseks ja uuel akrediteerimisel osalemiseks või teha valitsusele ettepanek tunnistada kehtetuks Euroakadeemiale antud õigus õpet läbi viia ning vastavaid diplomeid väljastada.

EKKA hindamisnõukogu otsustas Euroakadeemiale akrediteeringut mitte anda, komisjon heitis Euroakadeemiale muuhulgas ette olukorra halvenemist võrreldes eelmise institutsionaalse akrediteerimisega kolm aastat tagasi, eelmise hindamise parendussoovituste täitmata jätmist, puudusi personaliarenduses ja muud.

EKKA juhataja Heli Mattisen selgitas eile, et Eestis on kõrgkoolidel suur vabadus õppekavade avamisel ja õppekohtade kavandamisel õppekavagruppides, milles neile on antud õigus õpet läbi viia. «Vabadusega peab kaasnema vastutus. Institutsionaalne akrediteerimine hindab sisuliselt seda, kas kõrgkool suudab vabadusega kaasnevat vastutust välja kanda, ehk kui usaldusväärne on kõrgkool,» rõhutas Mattisen.

Kõrgkoolidel on õigus EKKA kõrghariduse hindamisnõukogu otsus vaidlustada EKKA vaidekomisjonis või Tallinna halduskohtus. Otsuse Euroakadeemia edasise käekäigu kohta langetab EKKA hindamisotsuse põhjal haridus- ja teadusministeerium.

Kõik Eestis tegutsevad kõrgkoolid peavad vähemalt korra seitsme aasta jooksul läbima institutsionaalse akrediteerimise. Institutsionaalne akrediteerimine on välishindamine, mille käigus hinnatakse kõrgkooli juhtimise, töökorralduse, õppe- ja teadustegevuse ning õppe- ja uurimiskeskkonna vastavust õigusaktidele, ülikooli eesmärkidele ja arengukavale. Hindamise viib läbi rahvusvaheline ekspertkomisjon.

Euroakadeemia läbis institutsionaalse akrediteerimise esimest korda 2015. aastal ja sai akrediteeringu kolmeks aastaks.

Märksõnad

Tagasi üles