Nad saavad meedia tähelepanust jõudu juurde. Nad hakkavad filmima oma tegusid rohkem, sest nad tahavad – vahet pole kas positiivset või negatiivset – tähelepanu saada.
Olete viimase kahe päeva jooksul selle grupi noortega suhelnud?
Olen. Vaatasime neid šokeerivaid videosid ühes Tallinna kinnipidamisasutuses töötajatega. Nad mainisid, et videotes olevate laste vanemadki on seal kinnipidamises olnud. Aga joodikuid, prostituute ja sõltlasi on alati olnud. Tore, et inimesed hakkasid nüüd sellele rohkem tähelepanu pöörama. Äkki siis töötame välja uued programmid, mis võiks neid rohkem toetada?
Olid nad uhked, et nende teod on videotena ajakirjanduses?
Jaa, kindlasti! Vaata, millise rõõmuga nad andsid intervjuusid. See on täpselt selline tähelepanu, nagu neile meeldib. Et keegi tunneks huvi nende vastu, see on nende jaoks oluline. Mida rohkem inimesed neist räägivad, seda rohkem nad teevad pahandusi spetsiaalselt.
Kaheksa kuud tagasi jõustunud seadus kaotas alaealiste komisjonid ja vähendati alaealistele määratava aresti pikkust. Kas need muudatused on kasu toonud?
Meie jaoks on see raskusi toonud. Meile tõi see kaasa lisakohustusi ja võin tunnistada, et võimalused on piiratud. Probleem on see, et kui nooruk lõpetab põhikooli ja tal on sõltuvus – ja ma tunnistan seda – et mingit programmi, kuhu teda suunata, meil ei ole. See on see osa, mis tuleb ümber korraldada. Kui meile antakse juurde kohustusi, siis andke juurde ka võimalusi. Süsteemis on väga palju lünki, mida on vaja täita.
Kuidas see teie elu keerulisemaks tegi?
Karistajaroll määrati meile, aga inimene, kes tegeleb perekonnaga, ei saa neid ju karistada. Nii kaob usaldussuhe.
Alaealiste komisjonil olid oma mõjutusvahendid. Kõik programmid, mis läbi alaealiste komisjoni määrati, olid kohustuslikud. Täna neid ei ole. Meil puudub süsteem, kuhu saame sunniviisiliselt suunata ravile.
Väga lihtne oleks öelda, et meediasse jõudnud peksmised ja kambad on seotud otseselt selle seadusemuudatusega, aga nii päris pole. Ma arvan, et probleem on süsteemne. Elu pole mustvalge.