«Arvatakse, et lapse immuunsüsteem on liiga nõrk ja vaktsiinid sisaldavad ohtlikke aineid. Kui laps sünnib, puutub ta esimesel elupäeval kokku miljonite mikroobidega, kusjuures üks mikroob mõjutab lapse immuunsüsteemi umbes 200–6000 valguosakese ehk antigeeniga. Kõikides riigi vaktsineerimiskava vaktsiinides on kokku ainult 130–150 valguosakest, seega on alusetu arvata, et lapse immuunsüsteemile on vaktsiinid koormavad,» rääkis Kaarlõp.
Usaldage spetsialiste
Vaktsiini üksikute kõrvaltoimete mõju pole perearsti hinnangul iial mõõdetav selle kahjuga, mida võib tekitada vaktsiinvälditav haigus. Kõige raskem vaktsineerimise kõrvaltoime on eluohtlik allergiline reaktsioon, mis tekib ühel inimesel miljonist ning on väga hästi ravitav adrenaliinisüstiga. Seetõttu soovitatakse pärast vaktsineerimist olla 15 minutit tervishoiuasutuses.
«Ma ei usu, et ükski lapsevanem tahaks oma last kaotada haiguste tõttu, mis on välditavad vaktsiinidega,» ütles perearst.
Enamiku vaktsiinvälditavate nakkushaiguste korral peaks vaktsineerimisega hõlmatus riigis olema vähemalt 95 protsenti. Suur vaktsineerimisega hõlmatus on terviseameti peaspetsialist Filippova sõnul oluline, sest nii väheneb märkimisväärselt haigustekitajate ringlus elanikkonnas. Selline tase kaitseb ka neid, kellele on vaktsineerimine vastunäidustatud või kellel teatud põhjustel immuunsus välja ei kujune.
Filippova soovitab lapse vaktsineerimise üle otsustamisel lähtuda ametlikest infoallikatest pärit teadmistest. «Pidage nõu oma lapse perearsti või vajadusel eriarstiga (lastearstid, nakkusarstid, allergoloogid-immunoloogid). Koolilapse puhul saab arutada ka kooliõe või kooliarstiga,» ütles ta.
Vaktsiinid, mis peaksid olema tehtud 1. klassiks
Tuberkuloos – üks doos BCG-vaktsiini tehakse sünnitusmajas või erandjuhtudel imikueas. Hilisem vaktsineerimine on mõttetu.
B-viirushepatiit – kolm doosi B-viirushepatiidi monovaktsiini: pärast sündi ning vanuses 1 kuu ja 6 kuud.
Leetrid, punetised, mumps – üks doos MMR-kolmikvaktsiini vanuses 1 aasta.
Difteeria, teetanus, läkaköha, poliomüeliit, Haemophilus influenzae tüüp b – tehtud neli doosi viisikvaktsiini vanustes 3; 4,5 ja 6 kuud ning 2 aastat.
Difteeria, teetanus, läkaköha, poliomüeliit – üks doos tetravaktsiini tehakse vanuses 6–7 aastat, enne kooliminekut.
Allikas: terviseamet