K9 hooldushange kuulutatakse välja ilmselt järgmisel aastal. «Juhul kui hanke peaks võitma Eesti ettevõte, annab see võimaluse ka meie kaitsetööstusettevõtetele kasvada ja areneda,» ütles Soosaar. «Kõige kulukam olekski variant, kui me kasutaksime relvastust, millel teisi kasutajaid pole või mille varuosi enam ei toodeta. See tähendaks kindlasti oluliselt suuremaid ülalpidamiskulusid, samuti poleks võimalik teha ühisõppusi ja vahetada kogemusi. K9 Kõu puhul on see võimalus olemas,» lisas ta. Soosaar ütles, et K9 Kõu ostu puhul oli eestlastel eelis, kuna sama relvasüsteemi ostev Soome tegi hanke-eelse analüüsi ära «neile omase põhjalikkusega».
Mõistlik hange ei pea olema odavaim hange
Soosaare väitel on kaitseinvesteeringute keskuse eesmärgiks hankida kaitseväele vajalik ja soovitud varustus ning kindlustada, et kaitseväelased saaksid parimad relvad, vormid või ka toidupoolise mõistlike kulude eest. «Kui seada eesmärgiks kõige odavama kauba ostmine, poleks meie asutust vaja. Meie ülesanne on seada sellised hanketingimused, mille puhul kasutaja saaks parima toote ja riik soodsaima tehingu,» ütles ta. «Lihtsustatult öeldes käib hankimine nii, et kaitsevägi ehk kasutaja annab oma sisendi ehk tehnilise kirjelduse, milliste omadustega kaupa ta soovib ning meie paneme selle põhjal kokku hanketingimused, mis arvestavad muu hulgas seda, mida turul pakutakse ja millised on viimased tehnilised arengud.»
Rahvusvahelise hanke piirmäära ületav ostusoov võib kesta aastaid, enne kui leping allkirjad saab. «Suurhangete puhul tuleb arvestada ka seda, et hankes osalejad kasutavad seadustest tulenevaid õigusi vaidlustada hankeid ja hankija otsuseid. Kriisi ajal läbi viidavate hangete puhul on seaduses erisused eeskätt tähtaegades,» märkis Soosaar.
Üheks relvastuse hanke sõlmkohaks on paraku see, mis maailmas toimub. Kümme aastat tagasi sõdisid Venemaa ja Gruusia, täna sõdib Venemaa Ida-Ukrainas, Eesti liitlassuhted omakorda eeldavad osalemist võimalikel tulevastel välismissioonidel. «Suuri võimearendusi keegi kriisiolukorras vaevalt tegema hakkab, sest pole mõtet hankida süsteemi, millega tegutsemiseks meil pole inimesi ja väljaõpet, siin saame toetuda liitlasüksustele,» rääkis Priit Soosaar.