Vaadates Ilvese sõitude loetelu, torkab silma, et tema visiitide geograafia on äärmiselt Euroopa-keskne, kirjutab Argo Ideon tänases Postimehes.
102 käiku on viinud Ilvese Euroopa riikidesse (sh nendesse maadesse, mis geograafiliselt asuvad osaliselt Euroopas, nagu Venemaa või Türgi), 12 korral on presidendi sõidu sihtpunkt olnud Põhja-Ameerika ning vaid kolm korda on ta suundunud Aasiasse: mullu oktoobris Afganistani, samuti mullu riigivisiidile Iisraeli ning 2009. aastal töövisiidile Jordaaniasse.
Ilves ei ole riigipeana kordagi käinud näiteks Hiinas, mida Eesti presidentidest külastas viimati Arnold Rüütel 2005. aastal ning enne seda Lennart Meri 2001. aastal. President Ilves ei ole käinud ühelgi visiidil Jaapanis, mida president Rüütel külastas 2004. aastal ja Meri 1997. aastal (küll aga käis Jaapani keiser Akihito ühes keisrinna Michikoga 2007. aastal riigivisiidil Eestis). Kogu kiirelt areneva Kagu-Aasia piirkonna on Eesti riigipea jätnud viimase viie aasta jooksul visiitidega katmata.
Seda arvestades ei ole ka üllatav, et Ilves ei ole presidendina kordagi külastanud meie jaoks kaugeid Lõuna-Ameerikas või Aafrikas asuvaid riike ega Okeaaniat. Mõned kohtumised kaugemate maade juhtidega on Ilvesel siiski olnud iga-aastaste ÜRO peaassamblee istungjärkude ajal New Yorgis: näiteks Uus-Meremaa peaministri ja Namiibia presidendiga.
Küll aga on Ilvesel kümnel korral olnud mitmesuguseid kohtumisi USAs, lisaks on ta külastanud USA sõjalaevastiku lennukikandjat, mis viis läbi operatsiooni Vahemeres.
Tema sõitudest Ameerikasse on üks tähelepanuväärsemaid 2007. aasta suvel Washingtonis Valges Majas toimunud kohtumine president Geor¬ge W. Bushiga. Tookord pandi sisuliselt alus kokkuleppele rajada ¬NATO küberkaitsekeskus Eestisse. Praeguse USA presidendi Barack Obamaga on Ilves kokku saanud eri paigus kolm korda, sealhulgas 2009. aastal Valges Majas.