Päevatoimetaja:
Liisa Ehamaa
Saada vihje

Heinz Valk peab ESTO päevade lõppemist paratamatuseks

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Heinz Valk
Heinz Valk Foto: Mihkel Maripuu

Heinz Valgu sõnul on ESTO päevade lõppemine paratamatus, millega tuleb leppida, sest peale on tulnud noor väliseestlaste põlvkond, kel pole Eestiga enam nii tugevat sidet.

Ülemaailmne Eesti Kesknõukogu plaanib ESTO päevade korraldamisest lahti öelda. Pidulik lõpetamine peaks toimuma 2013. aastal San Franciscos.

«Eks see on paratamatu asi, sest selge on see, et meie inimesed igal pool mujal maailmas, kes pikka aega tegid väga tublit tööd, et Eesti nimi ei ununeks, on kõik vanaks saanud ja noor põlvkond on paratamatult võtnud omaks oma sünni- ja elukohamaa keele ja kõik muu,» rääkis Valk.

«Niipalju, kui ma olen kohtunud Kanadas, Ameerikas ja Rootsis väliseestlastega, siis oli juba mitukümmend aastat tagasi väga palju neid noori järeltulijaid, kes eesti keelt enam ei osanud,» selgitas Valk. «Eks see protsess on selle vahepealse mitmekümne aasta jooksul aina süvenenud. See on paratamatu asi. Peame sellega leppima.»

Ta lisas, et kuigi ühelt poolt on kahju, et kaob niisugune tore ettevõtmine, millest jõudsid omal ajal jutud ja fotod isegi raudse eesriide taha, on maailm on pidevas muutumises.

«Mina pole ühestki ESTO-st osa võtnud, kuigi olen kutse saanud. 1988. aastal, kui see toimus Austraalias, olin nii meeletult väsinund aasta lõpuks, et lihtsalt ei jaksanud sõita,» meenutas Valk. «Pealegi nöökisid kohalikud võimumehed, ei andnud viisat kuni peaaegu viimse tunnini. See keeras närvid nii krussi, et olin sunnitud sõidust ära ütlema.»

Valgu sõnul ei omanud aga hiljem ESTO enam nii olulist tähendust nagu siis, kui Eesti oli okupeeritud.

«Kui kõik klapib ja jumal tervist annab ja kõik muud asjad sobivad, siis miks mitte võtta viimasest ESTO-st osa,» pakkus Valk. «See on omamoodi pidulik sündmus. Ma ei olegi Ameerika läänekaldal käinud.»

Tagasi üles