Päevatoimetaja:
Andres Einmann
+372 666 2072

Ilves venelastele: Eestis saab nautida seda, millest Vene liberaalid unistavad

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Pilt on tehtud Eesti ja Venemaa jalgpallilahingu ajal.
Pilt on tehtud Eesti ja Venemaa jalgpallilahingu ajal. Foto: Tairo Lutter / Virumaa Teataja

Nautige Eestis seda, millest Vene liberaalid vaid unistavad, vastas president Toomas Hendrik Ilves küsimusele, kuidas siinsed venelased saaksid elada nii, et vältida süüdistusi, nagu oldaks lojaalsed Vene, mitte Eesti riigile.

«Eestis on üks suur võimalus, mida on jutustanud mulle Moskvas elavad vene liberaalid,» rääkis Ilves Vikerraadio presidendikandidaatide debatis.

Ta viitas vene teisitimõtlejast kirjaniku Vassili Aksjonovi 1979. aastal ilmunud romaanile «Krimmi saar», kus too kirjeldas Krimmi poolsaart saarena, mis pääses Nõukogude võimust ning kus õitses liberaalne demokraatia koos turumajandusega.

«See oli hiilgav koht kuskil Enam-vähem Monaco ja Los Angelese vahepeal,» kirjeldas Ilves.

Tema sõnul tasub taolist kunagist unelmate paika otsida praegu Eestist. «Eesti on see koht, kus inimene võib saada venekeelset haridust, ajada asju vene keeles ning elada sõnavabaduse ja õigusriigi tingimustes. See on see hiilgav võimalus, mida kadestavad just Moskva, Peterburi intelligendid ja liberaalid.»

Teiseks meenutas ta vene praegust dissidentlikku kirjanikku Vladimir Sorokinit, kes kirjeldas kolme kuu eest New York Timesis, kuidas našisitid, valitsus ja prokurör teda taga kiusasid taga.

«Oli koht, kus talle koputati ukse peale ja küsiti, kuhu ma panen need trellid teie akende ette, kuna lihtsalt ta ei meeldi,» kirjeldas Ilves.

Kirjanikul olevat sellest kõigest kõrini saanud ning lahendusena otsustas ta tulla Eestisse. «Ta ütles: «Lõpuks viskas mul üle, panin naise autosse ja sõitsin Eestisse ja lihtsalt olin seal paar kuud»,» vahendas president.

«See on see, mida Eesti pakub mitte-eestlastele, vähemalt kes on venekeelsed.»

Tema sõnul saab Eestis nautida, et et see on koht, kus võib eitada Venemaa juhtide serveeritavat valet, et venelastel ei ole demokraatia selline nagu on läänes.

«Mina olen täiesti selle vastu. Ei ole, et kui sa oled venekeelne, siis sul ei ole õigusriiki ja sõnavabadust.»
 

Tagasi üles