Päästetöötajad sõidavad väljakutsetele üldnimetusega «loom/lind» ehk hätta jäänud elukaid või linnakeskkonda sattunud metsloomi abistama keskmiselt 1500 korda aastas.
Päästeameti peadirektori Kalev Timbergi sõnul pole see väga suur koormus – umbes 6,5 protsenti kõigist väljasõitudest – ega ka liiga suur rahaline kulu, sest väljasõidu kaugus on sel puhul enamasti lühike ning kütusekulu väike, mehed on aga valves niikuinii.
Linnu-looma väljakutsed on nimelt peamiselt seotud linnadega, kus inimesed ei ela enam loodusega kooskõlas, nagu Timberg peenelt märkis. Pooled väljakutsed ongi tehtud just Tallinnas, kus mullu aidati näiteks 291 kajakat, 68 luike, 60 varest ja 59 tuvi.
Timberg hindas praegust olukorda vastavaks meie ühiskonna eetilisele seisundile. «Meil on suhteliselt vähe neid organisatsioone, kes võiksid loomi aidata – mitte ainult sõnadega «hoiame loodust», vaid kes oleks nii organiseerunud, et loomi operatiivselt aidata,» selgitas Timberg, miks võttis aastaid tagasi päästeamet selle töö oma mureks.
«Meie, päästes töötajad, oleme elukaitsjad – kaitseme kõiki, kes on elus – olgu need inimesed, loomad või linnud. Nii näitame riigi hoiakut elu alalhoidmises,» selgitas Timberg.
Sageli on häirekeskusel raske eristada mõttetuid ja hädalisi väljakutseid, kuid ometi otsustas päästeamet aastaid tagasi, et reageeritakse võimalust mööda kõigile, lootuses, et edaspidi saadakse see töö üle anda kas vabatahtlikele organisatsioonidele või mõnele keskkonnaameti üksusele.
Nüüd peab aga rahakitsikuses päästeamet üha rangemalt oma kulutusi korrigeerima. «Endal raha vähe, aga nemad võtavad kasse puu otsast alla,» viitas Timberg inimeste pahameelele. Nii otsitakse juba mõnda aega koostöös keskkonnaameti ja vabatahtlikega organisatsioone, kes oleks valmis ka abikutsetele operatiivselt reageerima.