Tegelikult oli selge, et Obama valimised võidab, juba umbes kella üheksa paiku õhtul, kui hääletuspunktid suleti New Yorgis ning veel reas idaranniku ja kesklääne osariikides. Obama selja taha asunud valijameeste arvu kokku liites ja teades, et läänerannikult tuleb veel tugev toetus, ei olnud John McCainil enam šansse.
Kuid hinge kinni pidades ootasid Times Square’ile kogunenud siiski viimast kinnitust. Ja kui see tuli, välkusid sel neoonvalguse käes küütleval linnaväljakul paljudel silmis pisarad.
Nii emotsionaalset hetke ei ole ma USA nelja varasema presidendivaliku järel, mida olen kajastanud, veel kordagi näinud.
«Aga mõelge ise – me näitasime kogu maailmale, et demokraatia siin riigis tõepoolest toimib, et kandidaat, kellele eelvalimiste ajal paljud suurt lootust ei pannud, suutis siiski miljoneid ameeriklasi sel määral inspireerida, et ta ikkagi presidendiks valiti,» ütles keskealine valge daam Janet.
«Ja teate, mis nüüd muutub – muutub see, kuidas meid globaalselt nähakse. See on minu jaoks kõige tähtsam,» lisas abikaasaga linnasüdamesse ajaloo sündimist oma silmaga jälgima tulnud naine.
Lootust, et George W. Bushi ajastul oluliselt langenud USA maine hakkab Obama ajastul kiiresti paranema, kuulsin valimispäeval ja õhtul üsna paljudelt ameeriklastelt.
«Minu arvates on Obama keegi, kelle üle ülejäänud maailm heameelt tunneb,» ütles tudeng Jeff, kes tunnistas ausalt, et on Obama võidu puhul juba üsna mitu kanget kokteili ära joonud. «See on mulle alati muret teinud, et USA poole on kõõrdi vaadatud. Nüüd saab see ehk läbi. Euroopa armastab Obamat.»