See, kuidas Obama suutis elektrifitseerida Bushi poliitikas pettunud Ameerika valijaid, on kahtlemata üks poliitajaloo muljetavaldavamaid edulugusid. Ent muutused, mida ameeriklased pikisilmi ootavad, ei puuduta presidendi nime või nahavärvi.
Sisuliste uuenduste tegemine USA sise- ja välispoliitikas peab ootama uue presidendi ja Kongressi ametisse astumist tuleva aasta jaanuaris. Ses mõttes oli Obama hüüdlause veidi ennatlik, ent veenev võit presidendivalimistel ja ülekaalu kindlustamine Kongressi mõlemas kojas annab demokraatidele suurepärase šansi teha ka reaalseid muudatusi.
Kui «krediiditsunami» sügise hakul USA rannikule jõudis, oli valimiskampaania juba alanud. Maksukärbete ja kulukate sotsiaalprogrammide lubadusist ei olnud kampaania käigus võimalik taganeda. Nüüdseks on maailma suurima majanduse kokkutõmme aga tõsiasi: tarbimine kidub, töökohad kaovad, tööstustoodang kahaneb. Ei ole kahtlust, et majanduse tsüklilisus kasvukõvera lõpuks taas ülespoole suunab, ent kriis on kardetust sügavam ja paranemine võib võtta loodetust kauem.
Selles valguses on arusaadav, miks Obama oma esimeses «troonikõnes» rahva ülikõrgeid ootusi jahutas, lubades tulevaste õnnestumiste kõrvale ka paratamatuid tagasilööke, ja öeldes, et mitte kõiki eesmärke ei ole võimalik saavutada esimese aasta ega isegi esimese valimisperioodi jooksul.
Kui Wall Streeti «ahnurite» kasumiiha talitsemine on liberaalsele Obamale ja Kongressi demokraatlikule enamusele ideoloogiliselt meelepärane, siis tavalise ameeriklase veenmine, et edaspidi tuleb vastutustundlikumalt laenu võtta või koguni üle jõu ostetud kodust loobuda, kätkeb sootuks suuremaid poliitilisi karisid.