Pärast ligi tunniajalist sellist pommitamist võttis istungi juhataja aja maha ning palus rahanduskomisjonil läbi arutada, kas opositsioonil on veel võimalus eelnõule muudatusettepanekuid esitada või mitte.
Rahanduskomisjon jäi aga endale kindlaks ja tegi ettepaneku eelnõu teine lugemine lõpetada, nii et pärast vaheaega jõuti lõpuks siiski ka menetluse juurde.
Valitsus lubab kompensatsiooni
Rannar Vassiljev (SDE) tundis huvi, kas tänaseks on arutatud seda kompensatsiooni mehhanismi, kuidas omavalitsustele seadusest tulenevat tulubaasi kaotust hüvitama hakatakse.
Eelnõu kaitsnud Sven Sester pidi tõdema, et mehhanismi, kuidas 2013. aastal kohalikele omavalitsustele nende kulu kompenseeritakse, ei ole tõesti välja töötatud, kuid koalitsioon on väga selgelt välja öeldud, et selline kompensatsioon tuleb.
Põhjuseks, miks seda lubadust pole seaduseelnõusse sisse kirjutatud, on Sesteri sõnul see, et see peab toimuma püsivalt, mitte ainult aastal 2013, kuid praegu on tegelikult veel ebaselge, kui suur kulu omavalitsustele seaduseelnõust tekib.
Muuhulgas kerkis esile ka küsimus sellest, kui palju täiendavaid kulutusi tooks seadusmuudatus maksuametile, sest maksu korraldamine ja kontrollimine muutub keerulisemaks. Sesteri sõnul on amet ise hinnanud, et ühekordne menetluse administreerimise kulu on 32 000 eurot ning hiljem töötab süsteem korrektselt.
Kodukollet soojas hoidmise seadus?
Sotside juht Sven Mikser aga uuris, et kuivõrd seaduseelnõu eesmärk on vähendada kodu omamisega seotud maksulist koormust, siis milliseid alternatiive või täiendavaid leevendavaid meetmeid komisjonis arutati. Näiteks viitas ta toasooja käibemaksule: «Ka siin on võimalus kindlasti anda seadusele ilus nimi, ütleme «Kodukollet soojas hoidev käibemaksu seaduse muutmise seadus»,» ütles ta.