Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Künism või kingitus - õllesummer meelitab noori tasuta joomingule

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Artikli foto
Foto: Õhtuleht

Suvine õlle- ja muusikafestival Õllesummer meelitab sel aastal ametlikult alkoholi joomise loa saanud noori tasuta päevapiletiga. Karskusliit näeb selles künismi, korraldajad aga kingitust.



On naiivne uskuda, et enne 18-aastaseks saamist pole noored alkoholi üldse pruukinud, kuid saades 18 aastat vanaks, on seda uljam soov näidata avalikult, et õlleklaasi ei saa neilt enam keegi ära võtta.

Sel aastal 18. korda toimuv Õllesummer on ühe kampaaniaosa sidunud aastatega, mille täitudes on alkohol ametlikult lubatud. «Sel aastal saab Õllesummer 18SEKS! Tule saa täisealiseks Õllesummeril!» kõlab üleskutse, mis on mõeldud eelkõige neile 1327 noorele, kes saavad statistikaameti andmetel ajavahemikus 7. juunist 7. juulini 18-aastaseks.

Et nad kindlasti ühe oma esimestest avalikest joomingutest laulukaare juures teeks, pakuvad korraldajad neile noortele 7. juulil tasuta sissepääsu. Tallinnas saab selles ajavahemikus täisealiseks 326 noort.

Eesti Karskusliidu juht Lauri Beekman ohkas ja tunnistas, et Õllesummeriga tuleb neil maadelda igal aastal. «Kui nad aga nüüd rõhuvad just täisealiseks saamisele, siis on see eriti näotu ja küüniline,» ütles Beekman ja toonitas, et kampaaniat alustades oli see ju suunatud otse alaealistele.

Õllesummeri pressiesindaja Reno Hekkonensi sõnul on kampaania näol tegemist ühe täiskasvanu kingitusega uutele täisealistele. Tõesti kingitus? «Jah, meie tahame teha kingitust,» ütles Hekkonens.

Probleeme ürituse korraldajate vastutustundega ta ei näinud. «Kui noor, alles täisealiseks saav inimene tuleb festivalile ja joob end esimest korda just seal avalikult täis, siis ei ole see festivali või korraldajate süü, vaid lastetoa küsimus ja lapsevanemad ei ole oma tööd piisavalt hästi teinud,» leidis Hekkonens.

Festivali päevapilet maksab kümme eurot ja õlu maksab 1,5 eurot. Kokkuhoitud päevapileti raha eest saab noor osta pea neli liitrit õlut.

Lastekaitseliidu juht Alar Tamm tõdes, et nad on juba aastaid karskusliiduga koostööd teinud ja üritanud selgitada, et kindlasti pole Õllesummer laste- või pereüritus, kuhu lapsi kaasa võtta.

«Tuleb mõelda väärtustele, hoiakutele, käitumismustritele, mis selle ürituse ja lastega kokku ei sobi,» ütles Tamm.

Teadlane: alkohol olgu lubatud alates 25. eluaastast

Briti päevaleht The Telegraph avaldas esmaspäeval bioloogi, Kuningliku Meditsiiniuuringute Keskuse liikme doktor Aric Sigmani teadustöö põhitõed, milles teadlane tõdes, et alkohol võiks olla lubatud alates 25. eluaastast.

Sigman leiab, et noore inimese aju kujuneb lõplikult välja 24 ja poole eluaasta juures. Seega ei ole kuidagi tervislik ja põhjendatud, et noortel on ligipääs alkoholile juba 18-aastaselt. Ta leiab, et isegi mõõdukas koguses alkoholi tarvitamine muudab noore aju, keha ja geene.

«Varajane kokkupuude alkoholiga võib muuta aju nii, et me hakkame nautima alkoholi ja võime kogemata «sisse lülitada» geenid, mis võivad hiljem tekitada alkoholisõltuvust,» vahendas The Telegraph Sigmani teadustööd. (PM)

Tagasi üles