Kuna riigikohus ei võtnud neljapäeval menetlusse Narva linnavolikogu esimehe Aleksandr Jefimovi kassatsioonkaebust, jõustus tema süüdimõistmine kelmuses lõplikult ning see tähendab, et tal tuleb ka volikogu juhi ametist taanduda.
Kelmuses lõplikult süüdi jäänud Narva volikogu juht peab ametist lahkuma (3)
Mullu juuli lõpus määras Viru maakohus Jefimovile ühe aasta ja üheksa kuu pikkuse vangistuse, mida ei pöörata täitmisele, kui süüdimõistetu ei pane kahe aasta pikkusel katseajal toime uut tahtlikku kuritegu. Ka rahuldas kohus haigekassa nõudeavalduse ja kohustas Jefimovit haigekassale tagastama 2495 eurot ja 83 senti. Kohus mõistis Jefimovilt välja ka 3369 eurot menetluskulude katteks.
Tartu ringkonnakohus jättis tänavu jaanuaris Viru maakohtu otsuse muuta. Kolmest kohtunikust koosnev ringkonnakohtu kolleegium nõustus maakohtuga ja pidas tõendatuks, et Jefimov pani kelmuse toime otsese tahtlusega. Kriminaalasjas leidis ringkonnakohtu hinnangul ümberlükkamatult tuvastamist, et Jefimov esitas FIE-na haigekassale haiguslehed eesmärgiga saada haigushüvitist. Samas jätkas ta tööülesannete tavapärast täitmist Narva linnavolikogus ning õigusteenuste osutamist FIE-na, teenides mõlemal juhul tulu.
Ringkonnakohtu lahendi järel esitas Jefimovi kaitsja kassatsioonkaebuse riigikohtusse. Kuna aga kõrgeim kohtuaste ei võtnud seda neljapäeval menetlusse, jõustus Jefimovi süüdimõistmine kelmuses lõplikult. Kuna mees on nüüd kriminaalkorras karistatud, ei saa ta töötada ka linnavolikogu esimehena.
Jefimov ennast süüdi ei tunnistanud ning kaitsja palus ta õigeks mõista. Küll aga tagastas Jefimov haigekassale ligikaudu poole talle makstud rahast.
Süüdistuse kohaselt sai Jefimov 2014. ja 2015. aastal linnavolikogu aseesimehena töötamise ajal haigekassalt kuuel korral kokku 4995 euro ja 83 sendi ulatuses ajutise töövõimetuse hüvitist. Ta esitas haigekassale haigushüvitise väljapetmise eesmärgil FIE Juriidiline büroo Aleksandr Jefimov nimelt haiguslehe andmed. Haiguslehtede alusel määras ja maksis haigekassa Jefimovile välja haigushüvitisi, millele Jefimovil tegelikult õigust polnud.
Astub Keskerakonnast välja
Keskerakonna Narva piirkonna esimehe Yana Toomi hinanngul võib kelmuses lõplikult süüdi jäänud Narva linnavolikogu esimees Aleksandr Jefimov ise erakonnast lahkuda ega hakka ära ootama enda väljaarvamist.
«Ma arvan, et Jefimov ise kirjutab avalduse erakonnast lahkumiseks. Sest kõik ju saavad aru, et jätkata ei saa,» ütles Toom reedel BNS-ile.
Euroopa Parlamendi liikme Toomi sõnul on Keskerakonna Narva piirkonna juhatuse järgmine istung, kus Jefimovi küsimus arutusele tuleb, kavandatud juuli esimesse dekaadi. «Aga ma tegelikult arvan, et ta otsustab veel varem selle ise. Sest erakonnast välja arvamine on väga ebameeldiv asi - milleks seda endale teha,» rääkis Toom.
Keskerakonna põhikirja kohaselt arvatakse erakonna liige Keskerakonnast välja, kui ta on kriminaalasjas jõustunud kohtuotsusega süüdi mõistetud.
Narva linnavolikogu uue esimehe valimiseks on kaks kuud
Narva linnavolikogu esimehe Aleksandr Jefimovi lõpliku süüdijäämise tõttu peab volikogu kahe kuu jooksul valima uue esimehe, seni täidavad tema tööülesandeid kaks volikogu aseesimeest.
«Jefimov ei pea tagasi astuma, see toimub automaatselt,» selgitas Narva linnavolikogu kantselei juhataja Igor Širai reedel BNS-ile, viidates, et selleks pole vaja volikogul istungiks koguneda.
Vastavalt kohaliku omavalitsuse korralduse seadusele peatuvad volikogu liikme volitused, kui tema suhtes on jõustunud tahtliku kuriteo eest süüdimõistev kohtuotsus või kui riigikohtule esitatud kassatsioonkaebust ei võetud menetlusse või riigikohus on kaebuse läbi vaadanud ja rahuldamata jätnud. Mullu juuli lõpus määras Viru maakohus Jefimovile ühe aasta ja üheksa kuu pikkuse vangistuse, mida ei pöörata täitmisele, kui süüdimõistetu ei pane kahe aasta pikkusel katseajal toime uut tahtlikku kuritegu. Neljapäeval otsustas riigikohus Jefimovi kassatsioonikaebust menetlusse mitte võtta.
Rääkides Jefimovi ajutisest asendamisest, märkis Širai, et volikogul on kaks aseesimeest - Larissa Olenina ja Jelena Pahhomova -, kes saavad Jefimovit asendada. «Asendamine toimub vastavalt seadusele, ega siin ei ole midagi erilist. Alati on olemas inimene, kes ajutiselt täidab volikogu esimehe kohustusi, kui ei ole volikogu esimeest,» rääkis Širai.
Tema sõnul oli järgmine volikogu istung kavandatud 23. augustile, kuid nüüd tuleb see varasemaks tuua.
«Istung peaks kindlasti varem toimuma, muidu läheb kahe kuu tähtaeg üle. Kui kahe kuu joksul volikogu ei vali, siis saadetakse volikogu saadetakse laiali ja tulevad asendusliikmed. Suure tõenäosusega valitakse selle aja jooksul uus volikogu esimees ära,» ütles Narva linnavolikogu kantselei juhataja Širai BNS-ile.