Valitsus soovib tõhusamalt informeerida määratlemata kodakondsusega lapsi ja nende vanemaid kodakondsuse omandamise võimalustest ning teha selles osas tihedamat koostööd ka koolidega.
Riik asub kodakondsuse saamise võimalusi reklaamima
Rahvastikuminister Urve Palo andis tänasel valitsuse kabinetiistungil ülevaate Eesti kodakondsuse taotlemise olukorrast, vahendas valitsuse pressiesindaja.
Valitsus otsustas, et siseministeerium, haridus- ja teadusministeerium, justiitsministeerium ja rahvastikuministribüroo töötavad tuleva aasta alguseks välja riiklikud tegevused kodakondsusega seotud õiguste ja võimaluste teadvustamiseks.
Muuhulgas sai siseministeerium ülesandeks esitada valitsusele regulaarseid ülevaateid kodakondsuse statistikast.
Alates käesoleva aasta oktoobrist toimuvad vene õppekeelega koolides infotunnid, kus kodakondsuse- ja migratsiooniameti ametnikud tutvustavad kõikides vanuseastmetes lastele kodakondsuse saamise võimalusi.
Infotunnid on plaanis läbi viia kokku 61 koolis. Samuti on vaja koolitada kodanikuõpetuse õpetajaid, et nad aitaksid kaasa kodakondsuse väärtustamisele ning jagaksid rohkem informatsiooni Eesti kodakondsuse saamise võimaluste kohta.
Ka hakatakse määratlemata kodakondsusega vanematele Eestis sündinud lapse registreerimisel jagama tõhusamalt teavet lapse kodakondsuse omandamise võimalustest.
Ka saadetakse otsepostituse teel määratlemata kodakondsusega vanemate lastele infot Eesti kodakondsuse taotlemise kohta lihtsustatud
korras, mida lubab kodakondsuse seadus.
Selle aasta mai seisuga elab Eestis 2 887 last vanuses kuni 15 eluaastat, kelle mõlemad vanemad on määratlemata kodakondsusega ja kes ei ole oma lapsele kodakondust taotlenud.
2008. aastast algatas ministri büroo kodakondsustunnistuse piduliku üleandmise tseremoonia, korraldatakse tasuta ettevalmistus-kursuseid põhiseaduse ja kodakondsuse seaduse eksamiks ning Eesti kodakondsuse taotlejatele kompenseeritakse keeleõppe kulutused (kuni 6000 krooni).
Alates novembrist alustab rahvastikuministribüroo kampaaniaga «Eestis elades on hea omada Eesti kodakondsust!»
Eestis elab hetkel 111 677 määratlemata kodakondsusega inimest, mis on 8 protsenti elanikkonnast.