Ta lisas, et see otsustati 2017 koostöös ehitussektori esindajatega ning valmisolek üleminekuks on olemas. Varasem üleminek tuleneb Euroopa Komisjoni esitatud tõlgendusest, aga ka asjaolust, et 2017. aastal valminud kuluoptimaalsuse analüüsi kohaselt on liginullenergiahoone tase juba tänasel hetkel kulutõhus.
«Nendime, et üleminek võib esialgu pikendada hoonete projekteerimise etappi,» möönis Rass. Nende raskuste ületamiseks on SA KredEx tellinud ja teinud tasuta kättesaadavaks liginullenergia eluhoonete näidisprojektid, mida saavad kõik huvilised kasutada. Ministeerium on koos Tehnilise Järelevalve Ametiga korraldanud kohalikele omavalitsustele suunatud infopäevi, mille käigus on selgitatud hoonete energiatõhususe regulatsiooni ulatuses ees ootavatest muudatusi. Lisaks on korraldatud seminare.
Asekantsleri sõnul on taastuvenergia kasutuselevõtuks eraldatud riigieelarvest järgmisel aastal miljon eurot päikesepaneelide toetusmeetmele. «See tähendab, et päikesepaneele saab paigaldada tänavu 1,4 miljoni euro eest ning järgmistel aastatel veel nelja miljoni eest,» rääkis asekantsler.
Ministeerium nõustub riigikontrolli soovitusega, mille kohaselt võiks ehitisregister olla see riigi register, kuhu koondatakse teiste registrite info ning on võimalik saada terviklikku infot kõikide hoonete kohta.
Ehitusregister on arendatud selliselt, et sinna saab kanda andmeid ehitiste energiatõhususe, sealhulgas ehitiste energiamärgiste kohta ja selle eesmärgiks on ehitiste tehniliste andmete ja ehitistega seotud ehitus- ja kasutuslubade kohta käivate andmete kogumine, samuti elektroonilise loamenetluse läbiviimise võimaldamine. «Hoone omanike ja üürnike andmete kogumine registri ülesandeks pole. Kinnisasjade omanikke kohta kogub andmeid kinnistusraamat,» sõnas Rass.
Ka on ministeerium nõus riigikontrolli soovitusega, mille kohaselt peaks olema võimalik oluliselt rekonstrueeritavaid hooneid muudest ümberehitatud hoonetest eristada. «Arvestame selle soovitusega ehitusregistri arendusi planeerides,» lubas Rass.