Päevatoimetaja:
Loora-Elisabet Lomp
+372 5916 2730

Tallinna päeva etteütlust kirjutas ligi 350 inimest

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Etteütlus.
Etteütlus. Foto: Toomas Huik

Kinos Cinamon Kosmos kirjutas täna Tallinna päeva etteütlust 348 noort ja täiskasvanut nii eesti kui ka vene keele kõnelejat.

«Emakeel on väga tähtis iga inimese jaoks, aga kuna see on nii igapäevane, siis võtame seda iseenesestmõistetavana,» ütles linnavolikogu esimees ja ürituse algataja Mihhail Kõlvart pressiteate vahendusel. «Selleks, et keel areneks, tuleb pingutada ja keeleoskust lihvida. Tallinna päeva etteütluse mõte ongi anda selleks täiendav motivatsioon ning teha seda atraktiivsel moel,» lisas ta.

«Tänavuse etteütluse korraldusmeeskond oli väga laiapõhjaline. Sinna kuulusid mitmed tuntud lauljad nagu Jaanus Saks, Jüri Pootsmann, Maia Vahtramäe, Metsakutsu ja Kenneth Rüütli, et pöörata noorte tähelepanu eesti keele õigele kasutamisele,» ütles Kõlvart. Ürituse sisulise poole ettevalmistamisel olid abiks Vanalinna Hariduskolleegiumi õpetaja Igor Kaasik ja Tallinna Ülikooli eesti kirjandusõpetuse lektor ja TLÜ Haridusinnovatsiooni keskuse didaktik Priit Kruus, kes panid kokku etteütluse teksti. «Staažika ja tunnustatud emakeele õpetaja, Igor Kaasiku dikteerimisel kirjutasime etteütlust ning tema juhendamisel kontrollisime oma töö ning arutasime läbi ka vead,» lisas linnavolikogu esimees.

«Palju räägitakse sellest, et tänapäeva lapsed ei loe. Minu kogemus on näidanud, et on palju lapsi, kes loevad väga palju,» ütles õpetaja Kaasik. «Põhikoolipoiss väikese utsitamise peale võtab «Tõe ja õiguse» kätte, hakkab seda lugema ja saab ka sellest aru,» lisas ta.

«Elame ajastul, kus kirjutamine on aktuaalsem kui kunagi varem, väga palju suheldakse just kirjutades,» lisas Kruus. «Sellepärast on selliste ürituste toimumine väga tervitatav,» arvas Kruus.

Tallinna päeva etteütluse traditsioon, kus ühiselt pannakse proovile oma kirjakeele oskus ja õpitakse alati midagi uut, sai alguse 2013. aastal. Varasematel aastatel on oma teksti dikteerinud mitmed tuntud kirjanikud, nagu Andrus Kivirähk, Jan Kaus, Ilmar Tomusk ning Eduard Vilde näitleja Peeter Kaljumäe kehastuses. Etteütlust kirjutavad nii õpilased, üliõpilased kui ka täiskasvanud, nii eesti kui ka vene keele kõnelejad. Tallinna päeva etteütluse korraldaja on Tallinna linnavolikogu kantselei koostöös Tallinna haridusameti, Tallinna munitsipaalkoolide eesti keele õpetajate ja kinoga Cinamon Kosmos.

Tallinna päeva tähistatakse 15. mail. Tähtpäeva eesmärk on väärtustada linna ajalugu ja tallinlaseks olemist, tutvustada pealinna tänapäeva ja minevikku nii Eestis kui ka mujal maailmas. Esimest korda peeti Tallinna päeva 2002. aastal, sellega tähistatakse 15. mail 1248. aastal saadud Lübecki linnaõigust ehk Tallinna vastuvõtmist Euroopa linnade sekka. Tänavu möödub Tallinna linnaõiguste saamisest ehk juriidiliselt tunnustatud linnana 770 aastat.

Tagasi üles