Päästjad püüdsid looma aidata
Häirekeskus võttis keskkonnainspektsiooni valvetelefonil 1313 viimase kolme päeva jooksul vastu kokku 70 teadet vigastatud lindudest või loomadest. Neist enim kõneainet pakkunud juhtum leidis aset Nõmmel, kus 5. mai päeval märkasid mitmed inimesed liikumas metskitse. Häirekeskus edastas teate politseile ja päästele, kes juhtunule kohe reageerisid, kuid kuna loom oli aktiivses liikumises, ei õnnestunud politseinikel ja päästjatel tema asukohta välja selgitada.
Häirekeskuse abi- ja infokeskuse juhataja Lea Rämmeldi sõnul anti vigastatud metskitsest teada kell 17.21 ja juhtunule reageerisid päästjad, kes palusid eluohtlikult vigastatud looma piinade lõpetamiseks jäägrite abi. «Kahjuks suri loom saadud vigastustesse ja surnukeha ära viimiseks informeeriti 18.18 Varjupaikade MTÜd.»
Häirekeskuses 1313 telefonile vastavad töötajad helistasid kell 20.51, et veenduda, kas sündmus lahenes. Siis selgus, et MTÜ töötajad on hõivatud teiste elus loomadega seotud väljakutsetega ja surnud metslooma ära viimisega läheb veel aega. «Seda, kas ja kuidas nende reageerimisaeg kujuneb ning milline ooteaeg on aktsepteeritav, peaks kirjeldama leping, mis nendega on sõlmitud,» selgitas Rämmeld.
Ühtlasi kinnitab keskuse juht, et kõik teated, kui on tekkinud kahtlus, et lind või loom vajab abi, oodatud telefonil 1313.
Sellele telefonile vastavad spetsialistid, kes oskavad anda juhiseid edasiseks käitumiseks ja edastavad teate abistavatele organisatsioonidele.
«Inimesed peaksid arvestama sellega, et 1313 numbril vastavad häirekeskuse töötajad, kes edastavad selle info partnerorganisatsioonidele, kelle vastutusalaks on nende juhtumite lahendamine,» sõnas Rämmeld. Häirekeskuse töötajad nende juhtumite sisulise lahendamise eest ei vastuta, vaid on ühenduseks abistavate organisatsioonide ja teataja vahel.