Kuidas on lugu aga kohaliku kogukonnaga? Rahvusvaheline festival võib Narva tuua palju välisturiste ja huvilisi teistest Eesti linnadest, kuid kohaliku kogukonna võib asi külmaks jätta. Sergejev tunnistab, et enne festivali korraldamise idee väljakäimist kohaliku kogukonnaga nõu ei peetud.
«Kohaliku kogukonnaga on niiviisi, et ega me ei ole mingit rahvaküsitlust teinud, ega küsinud, et «Kuulge, kas meil oleks ühte festivali vaja?». See ei olnud niimoodi, et tegime referendumi, sellest tuli vastuseks jah, ja siis teeme festivali. Nii need asjad ka päris ei käi,» möönab ta, lisades aga, et tema arvates on kohaliku kogukonna suhtumine ideesse on olnud väga positiivne.
Sergejev selgitab, et festival toob palju kasu ka Narva ettevõtlusele, viidates kultuuriministeeriumi uuringule, milles leiti, et iga euro, mis on investeeritud kultuurisündmustesse, toob tagasi neli eurot.
«Tööhõive, väikeettevõtlus, hotellid, restoranid - kõik võidavad. Festival on üks viis mingeid protsesse ellu lükata. Seetõttu on see festival vajalik eriti Narva-laadses linnas, kus enamasti inimesed on harjunud mingisuguste vabrikutega. Vabrikuid aga enam väga palju ei ole, seetõttu peab linn 21. sajandisse astuma, kus enamasti genereerib töökohti teenindus ja see on see laiem kontekst, miks seda teha,» selgitab ta, öeldes, et preagu nuputataksegi, kuidas festivali korraldada nii, et linn sellest kasu saaks.
Kultuuritoojatel on lahendada raske ülesanne
Kuid kuidas korraldada sündmusi nii, et lisaks linna majanduslikule kasule tuleks kohale ka kohalik kogukond? Kellele on suunatud sündmused linnas, kus vähenenud eestlaste osakaal paneb küsimärgi alla nii eestlaste endi kui ka Eesti kultuuri rolli Narvas?