Päevatoimetaja:
Marek Kuul
(+372) 507 3066

Gazprom kuulutas veeldatud gaasi julgeolekuohuks Venemaale (2)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Gazpromi juht Aleksei Miller.
Gazpromi juht Aleksei Miller. Foto: Sergei Karpukhin, Reuters

Maagaasi veeldamine ja üha hoogsam konkureerimine torugaasiga võib ohtu seada Venemaa riigieelarve tulud, vahendas maagaasi ekspordimonopoli Gazpromi sõnumit Interfaks.

Maailma üks mõjukaimaid energeetikaettevõtteid soovitab Venemaa energiajulgeoleku dokumentides välja tuua need riskid, mis kaasnevad veeldatud maagaasi tootmisega ning välja töötada meetmed nende riskide maandamiseks.

Gazprom lähtus oma sõnumis president Vladimir Putini poolt energeetikakompleksile antud ülesandest, määratleda Venemaa Föderatsiooni energeetikajulgeolekut õõnestavad ohud, mis tulenevad veeldatud maagaasi üha laieneva tootmisega maailmas. Samuti pandi Venemaa energeetikutele ülesandeks välja töötada meetmed maailma gaasituru arengutest tulenevate mõjude ennetamiseks ja minimiseerimiseks olukorras, kus „Venemaa gaasi ekspordi ja ammutamise vastu rakendatakse nii poliitilisi kui ka majanduslikke vahendeid.“

Gazprom soovitab oma ettepanekutes lähtuda asjaolust, et Vene maagaas on praegu ja jääb ka tulevikus Euroopa peamiseks katkematu energiavarustuse allikaks, samuti Venemaa riigieelarve laekumiste allikaks. Maagaasi müük moodustab praegu 12 protsenti Venemaa ekspordituludest.

Interfaxiga rääkinud Gazpromi allikas selgitas, et gaasiekspordi suurendamiseks vabastatakse veeldatud magaas ekspordimaksudest, et seda oleks võimalik majanduslikult efektiivselt suunata piirkondadesse, kuhu turutransport ei ulatu. Kuid samal ajal peetakse võimalikuks, et suure maksueelise saanud veeldatud gaas võib hakata ekspordi maksudega koormatud maagaasi omakorda hoopis turult välja pressima, mis aga vähendab riigieelarve tulusid.

Gazprom märkis, et näiteks Jamali veeldatud gaasi projektile anti riigi poolt suured eelised, lähtudes ootusest, et sealne toodang suunatakse torugaasile kättesaamatutesse piirkondadesse. Kuid tegelikkuses sõlmiti paljud olulised lepingud just Euroopas, kus Venemaa tahab olla number üks tegija just maagaasi turul.

Samuti juhib Gazprom tähelepanu, et maagaasi veeldamise tehnoloogiat tuleb Venemaale importida, mis erineb magaasi transportimise tehnoloogiast, mille jaoks oskavad venelased ise seadmeid valmistada. Sellised arengud aga nurjavad riikliku gaasihiiglase nägemuses ambitsioonika plaani, asendada kõik välismaised tehnoloogiad ja kaubad Venemaal toodetutega.

Tagasi üles