Kui tihti kuulete kedagi lausumas, et suurema korteri või uuema auto asemel tahaks hoopis alandlikumaks inimeseks saada? Jaan Tootsen on just sellisel enese mõtestamise teekonnal, pidepunktideks vanade meeste ja naiste tarkus ning neli last, kes teda kodus kasvatavad. Linnupetteks aga küsimus: «Kes on inimene?»
See ei tähenda, nagu oleks Tootsen mõni elukauge lihasuretaja. Dokumentaalfilmide tegemine on talle õpetanud, kuidas vaadata maailma kõrvalseisja pilguga, ja «Raadio ööülikooli» loengute abil on Tootsen akumuleerinud mitmesaja loengu tarkuse. Nende teadmiste varal vaatab ta tülitsevaid eestlasi ja tunneb muret – meie omavahelisest vastasseisust võidavad ju vaid need, kellel on vaja, et Eesti riigina oleks nõrk ja haavatav.
Vaiksele laupäevale kohaselt mõtestab Tootsen järgnevas intervjuus ka surma ja jumalaga seonduvaid teemasid. Põhjust selleks annab nii tema maailmavaade kui ka süüvimine ühe katoliku preestri hingeellu – isa Vello Salost rääkiv dokumentaalfilm «Igapäevaelu müstika» jõuab septembris kinodesse.
Oled sa rohkem raadiomees, filmimees või hoopis pereisa?
Maikuuni olen ametlikult isapuhkusel ja tänu sellele saanud aastavanuse Elsiga hästi palju koos olla. Esimest korda, alles neljanda lapse puhul, on nõnda, et kui ma kodust välja lähen, hakkab laps mõnikord kurvastusest nutma. See näitab, et ema kõrval on talle tähtis ka isa.
Lapsega jalutamise tõttu olen Kalamaja tänavad täielikult läbi kamminud, tunnen siin iga viimast kui nurgatagust. Kalamaja on ka selle poolest tore, et kui täna hommikul siia oma kodukohvikusse sisse astusin, küsis kohviku peremees kohe, kas jätsin lapse vankriga õue ja ega tal ometi külm ei hakka. Soo ja Vana-Kalamaja nurgapealne kohvik on nagu meie laiendatud elutuba ja kui mul endal on siin vahel vaja pissile minna, siis leiab kohvikust ikka inimese, kellele laps mõneks minutiks sülle anda.