Kõige kõrgema hinde viie palli skaalal (3,73) paneb valitsusele Keskerakonna valija, kõige madalama aga Reformierakonna valija, ent temagi hinne küündib vaid napilt üle kahe – 2,22. Pigem rahul on veel muukeelne elanikkond (keskmine hinne 3,3 palli), pensionärid (3,14) ning sotside toetajad (3,3). Rahulolematuse käes vaevlevad ka EKRE valijad (hinne 2,29), ettevõtjad (2,46), suurema tulu teenijad (2,56), mehed (2,53) ja noored (2,51). Eestlaste keskmine hinne valitsusele on muulaste 3,3 palli kõrval 2,48.
Lisaks küsiti vastajatelt, millise sõnaga nad peaminister Ratase valitsust iseloomustaksid. Ligi 16 protsendile on valitsus jätnud negatiivse üldmulje, mida väljendatakse sõnadega «ebastabiilne», «halb» või «nõrk». Peaaegu sama palju (14,5 protsenti) kirjeldab valitsust sõnadega «rutakas», «ebakindel» või «saamatu». Keskpäraseks hindab valitsust 11,6 protsenti ning positiivseks peab valitsuse kuvandit 10,6 protsenti vastajatest, kelle suust kostsid sõnad «hea» ja «toimiv».
«Need on sõnad, mis tulevad esimesena pähe seoses valitsusega,» selgitas Voog. Vastajatele ei antud omadussõnu ette.
«Keeruline on anda hinnangut küsitluse tulemustele, sealhulgas inimestelt kogutud positiivsete või negatiivsete hinnangute proportsioonidele, sest võrreldavat rahulolu-uuringut pole Kantar Emor varasemate valitsuste ajal ega ka praeguse valitsuse varasemal perioodil teinud,» sõnas valitsuskommunikatsiooni direktor Urmas Seaver ja lisas, et valitsus saab küsitlusest mõtteid, mida kõrva taha panna.
Seaver loetles, kuidas valitsuse prioriteetide seas on toetada nii lastega peresid kui ka raskemas olukorras ja madalama sissetulekuga inimesi.
«Oma eesmärkide saavutamiseks on valitsus teinud ka keerulisemaid otsuseid, sealhulgas maksupoliitilisi muudatusi, mis on olnud iga valitsuse puhul rohkem või vähem vastuolulised. Neid on tehtud nii valitsuse poliitika osana (näiteks vähendamaks alkoholitarbimist) kui ka selleks, et toetada valitsuse prioriteetide elluviimist (näiteks tagada madalama sissetulekuga inimeste kontole suurema tasu laekumine),» rääkis ta.
Seaveri sõnul võtab mitme tehtud otsuse mõju nägemine aega. «Valijad saavad valitsuse tööle kõige parema hinnangu anda siis, kui esmane arutelutorm on möödunud ning tulemusi on võimalik selgemalt hinnata,» märkis ta.
Jaanuari algul ütles peaminister Jüri Ratas usutluses ETV-le, et Postimehe poolt valitsuse viimase aasta tegevusele antud hindesse 2+ suhtub ta rahulikult ning see kannustab teda. Hinne 2+ iseloomustas läinud aastat, mida ilmestasid skandaalid ja mitme ministri väljavahetamine.
«Pluss on alati edasiminek. See kindlasti kannustab valitsust teha veel paremini ja, siiralt, teha veel tublimini,» ütles valitsusjuht.