Seepärast ongi sotsiaalkindlustusamet kogu hindamisprotsessi ja teenuste korraldust tervikuna üle vaatamas. «Edasine plaan on uurida ka teisi enam levinud seisundeid ning uurida koostöös spetsialistidega (arstid, tervishoiu ja rehabilitatsiooni spetsialistid), millised teenused on teaduslikult põhjendatud ja tulemuslikud,» sõnas ta.
Piiriatalo sõnul selgus astmadiagnoosiga lastele liiga kergekäeline puude määramine juhuslikult, kui uuriti rehabilitatsiooniteenust kasutavaid lapsi, kellele määrati puue esimest korda. Seda analüüsi ajendas tegema tähelepanek, et teatud teenuste kasutus on madal ja amet soovis teada saada selle põhjusi.
«Astmadiagnoosiga lapsi puudutavad numbrid selgusid just teenuste analüüsi käigus ja sellest lähtuvalt oleme juba teinud teatud muudatusi ekspertiisides,» ütles ametnik.
Piiritalo kinnitusel on amet juba muutnud oma töökorraldust ja täpsustanud puude tuvastamise metoodikat. «Mis puudutab konkreetselt astma diagnoosiga lapsi, siis siin oleme juba lahti sidunud puude määramise rehabilitatsiooniplaani koostamise kohustusest, kuna puue ei tähenda alati vajadust sotsiaalse rehabilitatsiooni teenuste järele,» ütles ta.
Piiritalo selgitas, et rehabilitatsiooniteenus on mõeldud puudega inimese sotsiaalse võimekuse taastamisele või säilitamisele, et ta suudaks paremini või vähemalt samal tasemel töötada, õppida, iga päev toime tulla. «See on tulemusele suunatud ja ajaliselt piiritletud,» lisas ametnik. Samuti vähendas amet rehabilitatsiooniteenuse saamiseks ette nähtud sõidu- ja majutuskulude hüvitamise määrasid.
Puudetoetus kui vaesuse leevendus
Puude taotlemise tagamaid ei ole sotsiaalkindlustusamet eraldi uurinud. Näiteks astmadiagnoosi puhul tuleb Ida-Virumaa puhul ametniku sõnul kindlasti arvestada ka sealset kauaaegset õhukvaliteeti.