Kuusakoski probleeme ei tuvastanud
Kuusakoski juhi Kuldar Suitsu sõnul avastati 8. jaanuaril vanametalli koormast gaasimahuti, mis hakkas lekkima laadimismasinaga tõstmisel. Päästeameti keemiarühma saabumisel mõõdeti õhu kvaliteeti nii Kuusakoski Tallinna Betooni tänava terminalis kui ka sellest väljaspool. Mõõtmisi tehti ka avariile järgnenud kolmel päeval.
«Keemiarühma tehtud korduvad õhumõõtmised ei näidanud inimeste tervisele ohtu. Terviseprobleeme ei tekkinud päästjatel ega AS Kuusakoski töötajatel,» kinnitas Suits.
Ta lisas, et kuna praegu uurib juhtumit keskkonnainspektsioon, siis ei ole võimalik avaldada juhtunuga seotud asjaolusid.
Haisutajat on raske tabada
Keskkonnainspektsiooni pressiesindaja Leili Tuule sõnul hakkas nende valvetelefonile 1313 laekuma teateid, et Tallinnas Suur-Sõjamäe tänaval levib gaasihais. Haisuallikas õnnestus väga kiiresti leida.
«Üldjuhul see nii lihtne ei ole, sest lõhn kandub õhuvooludega edasi, mistõttu on selle alguspunkti raske kindlaks teha, eriti veel tööstuspiirkonnas, kus võimalikke allikaid on rohkem,» rääkis Tuul. Inspektorid jõudsid kontrollimise käigus Kuusakoski territooriumile, kuhu oli hommikul toodud metallijäätmete koorem, milles olnud gaasimahuti oli transportimisel või ladustamisel viga saanud ja levitas ebameeldivat gaasilõhna.
Ehkki 9. jaanuari hommikul tulid ohtlike jäätmete käitlusfirma EcoPro töötajad ja pumpasid mahutis olnud vedeliku välja ning pesid mahuti ära, levis ebameeldiv lõhn lähiümbruses veel paar päeva.
«Ebameeldiv lõhn hajub vähehaaval, aga see võtab aega,» ütles Tuul.
Päästeameti erikeemiarühm tegi kohe samal päeval, 8. jaanuaril Kuusakoski territooriumil mõõtmisi ja nende mõõteriistad õhust inimeste tervisele ohtlikke aineid ohtlikus koguses ei tuvastanud. Õhus mõõdetud saasteainete kogus oli alla lubatud normi. Sellest tulenevalt ei olnud ametkondadel alust asutuste tööpäeva lõpetada ning töötajaid koju saata.
Ka keskkonnainspektsiooni kohale kutsutud Eesti Keskkonnauuringute Keskuse õhulabor tegi 8. jaanuaril Kuusakoski territooriumil mõõtmisi. Analüüsitulemused näitasid, et saasteainete kontsentratsioon jäi allapoole tootmisterritooriumile kehtestatud normi.
Keskkonnaametniku sõnul mõjub ebameeldiv lõhn kindlasti häirivalt ja on ebamugav, aga inimesed, kellel mingeid tõsiseid tervisehädasid ei ole, kannatavad taolised ajutised lõhnahäiringud ära. «Kroonilisi haigusi põdevad inimesed on igasuguste häiringute suhtes tundlikumad ja terviseprobleemid võivad tekkida ka siis, kui mingeid piirnorme ei ole veel ületatud,» ütles Tuul.