Suure terrori ajal, 1938. aasta suve alguses, kui üks puhastuslaine NKVD aparaadis ei olnud veel lõppenud ja järgmiseni oli veel aega, koostas NKVD välisluureosakond dokumendi, kus üritas hinnata oma Eestis tegutsenud agentuuri olukorda.
Kuna standardsüüdistuseks puhastustes oli ühe või mitme välismaa luure teenistuses olemine, siis oleks see normaalsetes oludes pidanud tähendama põhjalikku uurimist, millest reeturiks osutunud tegelane üldse teadlik oli ja mida ta seega sai välja anda.
Kuna aga n-ö reetureid oli tollal niivõrd palju, valiti vastupidine tee – lähtuti allikatest ja koostati nimekiri nendega kokku puutunud või teadlikest NKVD töötajatest. Viimaste nimede taha märgiti vastavalt «kohalolev», «komandeeringus», «vallandatud», «arreteeritud» või «maha lastud».
Loomulikult oli see üsna lootusetu ettevõtmine. Nii mõnelgi nimekirja kantud «kohal-oleval» tšekistil jäi dokumendi koostamise ajal arreteerimiseni vaid mõni nädal. Kuid tunduvalt huvitavam on, et dokumendis on iga allika kohta märgitud ka tema lühike iseloomustus ning kirjeldus tema värbamise asjaolude ja tema käest saadud materjalide kohta.
Sellest suhteliselt keskpärasest valikust paistab tõelise tähena silma Eesti sõjaväe kapten Johannes Pedaja, kes 1938. aastal esines NKVD paberites koodnimetuse L/127 all.
Hilisemas, Nõukogude okupatsiooni aegses toimikus oli Pedaja oma värbamisega seotud asjaoludest rääkides suhteliselt ebamäärane, viidates vaid asjaolule, et tundis NSV Liidu vastu sümpaatiat.
NKVD välisluure dokumendid on sellisest ilustamisvajadusest aga vabad. Nende järgi ilmus Eesti sõjaväe pioneeripataljoni raudteekompanii ülem kapten Pedaja 1932. aasta novembri esimestel päevadel Riias asuvasse Nõukogude saatkonda ja soovis kokkusaamist mõne kõrgema ametnikuga.