Päevatoimetaja:
Sven Randlaid
+372 666 2387
Saada vihje

Ärisaladuse lekitanud mees peab endisele tööandjale maksma üle 300 000 euro

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
50-eurone pangatäht.
50-eurone pangatäht. Foto: Erik Prozes

Tartu maakohus tunnistas täna Andres-Julius Endrekson-Hendriksmani (44) süüdi ärisaladuse õigustamatus avaldamises ja kasutamises ning usalduse kuritarvitamises ja mõistis talle nende kuritegude eest kaheksa kuu pikkuse tingimisi vangistuse. Lisaks peab endine juhatuse liige ettevõttele maksma üle 300 000 euro.

Samuti tunnistati ta süüdi omastamises ja karistati selle eest rahalise karistusega 100 päevamäära ehk 3867 eurot. Mõlemad karistused mõisteti tingimisi kaheaastase katseajaga.

Endine osaühingu Tarmeko Pehmemööbel juhatuse liige Endrekson-Hendriksman avaldas ja kasutas ilma ettevõtte loata talle aastatel 2011–2015 tööülesannete täitmise käigus teatavaks saanud ärisaladusi. Lisaks süüdistati endist juhatuse liiget selles, et kuritarvitades usaldust ja rikkudes ettevõtte varaliste huvide järgimise kohustust, sõlmis ta ettevõttele majanduslikult kahjulikke tehinguid, põhjustades sel moel ettevõttele suure varalise kahju summas 260 000 eurot.

Samuti jättis Endrekson-Hendriksman süüdistuse järgi tagastamata neli ettevõttele kuuluvat mobiiltelefoni koguväärtusega 2500 eurot. Sellega pani ta toime omastamise.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri juhtivprokurör Kairi Kaldoja sõnul on kohtuotsus oluline, kuna eraõiguslikes suhetes toimunud tehingud, sõlmitud lepingud ning rikkumised jäävad sageli üksnes tsiviilõiguslike vaidluste tasemele. «Tänase lahendiga näitas kohus aga, et ettevõtetel on olemas riigi kaitse ka kriminaalõiguslike meetmete abil ja ausus on oluline väärtus nii ettevõtte sise- kui välissuhetes,» ütles Kaldoja.

«Kohtu seisukoht, mille järgi lisaks tsiviilõiguslikele nõuetele tuleb süüdistataval ulatusliku usalduse kuritarvitamise ja ärisaladuse avaldamise eest kanda ka kriminaalvastutust, tõstab loodetavasti ettevõtjate usaldust riigi suhtes,» lisas Kaldoja.

Kohus rahuldas täielikult kannatanu tsiviilhagi ning süüdistatav peab osaühingule Tarmeko Pehmemööbel hüvitama 263 119 eurot. Sellele lisandub kuni põhinõude täitmiseni viivis, mis oli hagi esitamise ajaks 28 519 eurot. Samuti peab Endrekson-Hendriksman kannatanule tasuma leppetrahvina 32 000 eurot.

Menetluskuludena peab ta tasuma 7479 eurot.

Kohtumenetluse pooled saavad tänase otsuse vaidlustamise soovist teatada seitsme päeva jooksul alates homsest. Kui otsus vaidlustatakse, teeb kohus motiveeritud tervikotsuse teatavaks 13. detsembril.

Endrekson-Hendriksman on varem karistamata.

Märksõnad

Tagasi üles