Rangelt reguleeritud ravi
Tartu Ülikooli kliinikumi psühhiaatriakliiniku juhata Sven Janno sõnul lubab seadus tahtest olenematut ravi teha seni, kuni alused on selleks on olemas. «Aga niipea, kui alused ära langevad – inimene suudab oma tegusid juhtida, ei ole enam ohtlik enesele ja teistele, teda saab muud viisi ravida, siis teda luku taga ei tohi hoida,» selgitas psühhiaater.
Enamasti sõlmitakse patsiendiga pärast tahtest olenematu ravi lõppu leping vabatahtliku ravi jätkamiseks. «Et ole veel natukene siin, kuni paremaks läheb, aga ta (patsient – toim) saab alati selle lepingu lõpetada ja minema minna,» sõnas arst.
Janno sõnul ütleb põhiseaduse üks paragrahv, et igaühel on õigus tervise kaitsele ja teises on kirjas, et igaühel on õigus isikuvabaduste kaitsele. «Ma mõistan inimeste kannatusi, aga see on ühiskondliku kokkuleppe koht – kas olulisem on isikuvabadus või tervise kaitse,» tunnistas arst. Janno sõnul on seni sel teemal omavahel arutlenud arstid ja juristid.
«Mulle meeldiks, kui kannatavad pered saaksid rääkida nendega, kes meil seadusi kujundavad,» lisas ta.
Laste Vaimse Tervise Keskuse juhi, lastepsühhiaatri Anne Kleinbergi sõnul on Eesti euroopaliku õigusruumiga riik, kus inimeste põhiõigus on selgelt paika pandud ja vabaduse võtmine on viimane asi, mida tohib teha.
Samas on tekkinud olukord, kus põrkuvad eri gruppide huvid. «Ühel pool on väsinud omaksed, teisel pool patsiendid, kes kardavad väärkohtlemist ja siis on inimesed, kes alati võitlevad vabaduse eest, isegi kui nad endale aru ei anna, et mõne inimese ja pere jaoks on see hukutav,» sõnas ta.