JEF on Ühendkuningriigi algatatud, omanduses ja juhitav ning teiste riikide liikmelisusega tahtekoalitsioon. JEFi koosseisu määravad riigid alalises valmiduses olevaid sõjalisi võimeid, mis moodustavad ühtselt juhitava kõiki väeliike hõlmava ühendväe.
Eesti panustab 2018. aastal JEFi lõhkekehade demineerimise meeskonna, improviseeritud lõhkeseadmete vastase võitluse meeskonna, strateegilise kommunikatsiooni meeskonna, meedikute meeskonna ja õhutulejuhiga.
Vahemere ja Lähis-Ida missioonid pikenevad
Ühtlasi kiitis valitus heaks eelnõud, mis toetavad Vahemere ja Lähis-Ida missioonide pikendamist.
Praegu osaleb Eesti EUNAVFOR Med/Sophia operatsioonil ühe staabiohvitseri ja ühe meedikuga. Mandaat võimaldab saata operatsioonile kuni kuus tegevväelast, kuid mandaat lubab vajadusel osalust piirarvu raames suurendada.
Missiooni ülesanne on piirata Vahemere idaosas tegutsevate inimsmugeldajate liikumisvabadust ning tuvastada, hõivata ja hävitada alused ja muu vara, mida kasutatakse või kahtlustuse kohaselt kasutatakse ebaseaduslikuks inimveoks.
Teine eelnõu võimaldab kaitseväel jätkata panustamist ÜRO rahutagamismissioonil Lähis-Idas kuni kuue tegevväelasega, kes mehitavad sõjalise vaatleja ja vanemstaabiohvitseri ametikohti.
Eesti sõjalised vaatlejad osalevad ÜRO sõjalise vaatlusmissiooni koosseisus alates 1997. aastast. 2014. aastast suurendati Riigikogu otsusega Eesti panust UNTSO missioonil kuni kuue tegevväelaseni.
Sõjaliste vaatlejate ülesanne on jälgida rahukokkulepetest ja relvastuskokkulepetest kinnipidamist Lähis-Idas. Samuti toetavad nad teisi piirkonnas tegutsevaid ÜRO missioone, nagu UNDOF, mis tegutseb Golani kõrgendikul Iisraeli ja Süüria piiril, ning UNIFIL Liibanonis.
Pikendatakse Iraagi, Afganistani ja Kosovo missioone
Tuleva aasta 1. jaanuarist kuni 31. detsembrini pikendatakse ka kuni kuue kaitseväelase osalemist NATO Afganistani jätkumissioonil Resolute Support. Eelnõu kohaselt võib üksuste vahetumise ajal isikkoosseisu ülempiiri suurendada kuni 12 tegevväelaseni ühe kuu jooksul. Eelnõu seletuskirja kohaselt jätkab kaitsevägi 2018. aastal missioonil osalemist neljaliikmelise demineerimismeeskonnaga raamriigi Saksamaa juhitavas Põhja- Afganistani regioonis ja lisaks ühe staabiohvitseriga