Täna lahkus meie hulgast 95-aastasena legendaarne kunstnik Evald Okas, kes osales eesti kunstiloos ligi 70 aastat.
Suri kunstnik Evald Okas
1941 lõpetas ta Riigi Kõrgema Kunstikooli maalijana. Esmakordselt olid tema tööd Tallinna Kunstihoones eksponeeritud juba 1939. aastal. Sõjaaastail Nõukogude armeesse mobiliseerituna kuulus Okas eesti kunstnike kollektiivi Jaroslavlis. Kodumaale naasnud, tõestas ta järgnevatel aastakümnetel end temperamentse ja mitmekülgselt võimeka kunstnikuna.
Tema looming kasvas välja eelkõige kaasaegsest linnakultuurist, reisielamustel kogetud impulssidest ja võimest sünteesida oma kaasaegse maailmakunsti avaldusi sõjajärgsetel aastakümnetel Nõukogude Eestis kehtinud kaanonites, kirjeldatakse Okase loomingut Eesti Kunstnike Liidu järelehüüdes.
«Kogu Evald Okase loomingut iseloomustab tugev joonistuslik alge, maale graafiline pintslikiri, täpne kompositsioon ja spontaanne värvikäsitlus. Nii maalikunstniku kui graafikuna avaldab ta end virtuoosse joonistajana. Okast on nimetatud ka Eesti kunsti Picassoks. Suure modernismiklassikuga ei seo teda mitte ainult üle inimvõimete ulatuv teoste hulk, vaid ka hingesugulus, mis väljendub eelkõige graafikas,» seisab Kunstnike Liidu järelehüüdes.
Okas oli Eesti Kunstiakadeemia kauaaegsemaid professoreid, 1993. aastast alates emeriitprofessor.
Kunstnikuna pälvis Okas mitmeid aunimetusi ning tähelepanu. Nõukogude Liidu Kunstide Akadeemia akadeemiku tiitel võimaldas arvukaid välisreise aastail, mil riigipiirid olid tavakodanikule suletud. Ta on Eesti Kunstnike Liidu ja Firenze Kunstide Akadeemia auliige.
2003 avati Haapsalus Evald Okase püsiekspositsiooniga muuseum. Okase looming kuulub ka Kumu kunstimuuseumi eri kümnendite põhiekspositsioonidesse ja seda leidub veel paljudes muuseumites ja kunstikogudes üle maailma.
Viimati oli Evald Okase looming eraldi näitustena eksponeeritud vanameistri 95. juubeli sünnipäevaga seoses Disaini -ja Arhitektuurigaleriis ja Vabaduse galeriis 2010. aasta novembris-detsembris.