Kuidas saab üksikvanem hakkama selle vastutusega, mis enamasti on kahe vanema õlul?
Meie riik peaks palju panustama eelkõige just psühholoogilise poole toetuseks, et lastele ei ulatuks selle raske elu mõjud, kus üksikvanem rabab tööd teha, et ära elada, nii pole tal jõudu ega aega toetada oma last/lapsi ei kodus ega koolis. Vabaaja tegevustest ma üldse ei räägigi.
Psühholoogina näen, et koolis on tihti vaja, et last kodus õpetatakse, aga üksikvanemaga kodus pole selleks inimest, kellel oleks jõudu seda teha. Nii võib juhtuda, et ka õppimises hakkab lapsel halvasti minema. Ka õpetajad pole tihti kuidagi ette valmistatud, et toetada üksikvanemaga pere last eraldi – tuleb arvestada pere olukorda, kus mõnel juhul võib nooruk olla üksi kodus ja vanem töötab näiteks Soomes, et üldse elamisraha teenida.
Kas ühe vanema hoole all kasvavad lapsed saavad varem iseseisvaks, kuivõrd neile langeb juba lapseeas rohkem vastutust?
Iseseisvumise teemal on nii head kui ka halvad pooled: mina tähtsustaksin psühholoogina halbu pooli. Tihti on üksikvanemaga peres lapsel sund olla iseseisev ja tema lapsepõlv võib jääda lühikeseks. Laps vajab rahulikku kasvamist turvalises keskkonnas ka murdeealisena, et tal oleks võimalus n-ö «täis kasvada» ka psühholoogiliselt. Et ei peaks tegema ja toimetama oma arengust ees ülesannetega.
Lisaks võib tihti olla olukord, et keeruliste suhete ja usaldamatuse kogemuse tõttu ei ole vanemal lähedasemat «sõpra» kui oma laps. See on väga vale lahendus, kuna laps peab nii olema täiskasvanu rollis, vahel ka lepitaja ja lohutaja. Kui üksikvanemate peredele oleks normaalsel kujul olemas riigi poolt psühholoogilist nõustamist, siis poleks seda vaja, vaid ka lapsed saaksid oma muredest rääkida siis seal psühholoogiga veel eraldi.